Iliescu, prima reacţie publică după scandalul internaţional - "Nu am confirmat existența închisorilor CIA"
Fostul președinte Ion Iliescu a scris, ieri, pe blog, că e "neplăcut suprins" de modul în care au fost reflectate afirmațiile sale pentru "Der Spiegel", susținând că nu a confirmat în niciun fel existența unei închisori ilegale a CIA în România, închisoare unde s-ar fi aplicat tehnici precum tortura.
Fostul președinte a avut, ieri, prima sa reacție publică de la reizbucnirea scandalului privind închisorile CIA, după ce "Der Spiegel" a publicat un interviu în care Ion Iliescu afirma că el a aprobat "în principiu" o solicitare a SUA din perioada 2002-2003 privind crearea unui centru al CIA în România, fără a şti că urma să fie vorba despre vreo unitate pentru detenţie, detaliile proiectului stabilindu-le Ioan Talpeş, la acea vreme şef al Administraţiei prezidenţiale, scrie Spiegel Online. Ion Iliescu scrie, pe blogul său, că este "neplăcut surprins de modul în care se reflectă și mai ales se comentează" afirmațiile făcute de el într-un interviu acordat publicației germane "Der Spiegel". El susține că, dacă ar fi știut "ce destinație are facilitatea solicitată de partea americană" ar fi luat, "cu siguranță", o altă decizie. "Vreau să fiu cât se poate de clar: nu am confirmat în niciun fel existența unei închisori ilegale a CIA pe teritoriul României, închisoare în care s-ar fi aplicat tehnici ilegale de interogare, cum ar fi tortura. Am precizat la fel de clar că, dacă aș fi știut ce destinație are facilitatea solicitată de partea americană, aș fi luat, cu siguranță, o altă decizie. Știind ceea ce aprobasem - acordarea unui sediu pentru reprezentanța CIA în România-justifică faptul că, în toți acești ani, am negat existența unei închisori CIA pe teritoriul României. Resping cu toată hotărârea interpretarea acestui gest-firesc între parteneri și aliați-drept o formă de a «mitui» partea americană, pentru ca România să fie primită în NATO. Aprobarea a fost dată, din câte știu, după ce la Praga, la summitul NATO, în noiembrie 2002, s-a luat decizia admiterii țării noastre în Alianța Nord-Atlantică", scrie Iliescu.
El mai spune că este "ridicolă și mai ales degradantă pentru România, periculoasă pentru interesele ei", afirmația că declarația sa "face jocul rușilor". Iliescu mai susţine că, dacă în facilitățile CIA din România, din acei ani, "s-au petrecut încălcări ale regulilor, este datoria părții americane să spună acest lucru și să procedeze în consecință".
Comentarii
Nu există nici un comentariu.