Virusul Zika, un pericol care nu poate fi combătut - Epidemia ameninţă lumea nouă
Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) susţine că se aşteaptă la o răspândire a virusului Zika, ce poate cauza malformaţii ale nou-născuţilor, în aproape toate ţările de pe continentele nord şi sud-american. O epidemie a infecţiei purtate de ţânţari s-a răspândit rapid pe teritoriul Braziliei, începând cu luna mai 2015.
Cu opt luni înainte de Jocurile Olimpice de la Rio, autoritățile din Brazilia au decis să trimită mii de soldați în nordul țării pentru a lupta împotriva țânțarilor care poartă misteriosul virus Zika. În același timp, campanii de publicitate sunt derulate pentru a-i face pe cetățeni să înțeleagă riscurile și să se protejeze, scrie agenția DPA. "Împreună îl vom învinge pe Aedes aegypti (n.red. - specie de țânțar)", este sloganul afișat pe autobuzele din Pernambuco, un stat din nord-estul țării, alături de poza țânțarului care poate răspândi mai multe boli tropicale. Virusul a izbucnit în nordul Braziliei, iar autoritățile cred că numărul mare de nou născuți cu cavitatea craniană mișcorată (n.red - microcefalie) poate fi atribuit infecțiilor cu Zika suferite de femeile însărcinate. Guvernul brazilian are în plan desfășurarea a 220.000 de soldați, pe 13 februarie, într-o operațiune care se va avea loc din casă în casă, în zonele afectate de țânțari. "Insectele astea sunt în Brazilia de 30 de ani, dar nu am fost capabili să le eliminăm", a spus Marcelo Castro, ministrul Sănătății. Brazilia a declarat o criză în noiembrie 2015 ca urmare a epidemiei de microcefalie. Totuși, dintre cele 3.893 de cazuri de malformație craniană înregistrate până acum, doar în șase cazuri s-a demonstrat că mamele erau infectate cu virusul Zika. Acțiunile autorităților din Brazilia au alertat și alte state. Ministerul de Externe german a sfătuit femeile însărcinate să evite călătoriile în zonele afectate din America de Sud.
Virusul a fost descoperit în pădurea Zika din Uganda în 1947. A apărut neașteptat în Micronezia în 2007, apoi în Polinezia Franceză în 2013. Răspândirea sa în Brazilia a fost, însă, cea mai violentă de până acum. Potrivit unei teorii, Zika a fost adus în Brazilia de fanii care au asistat la Campionatul Mondial de fotbal din 2014. Virusul Zika s-ar putea răspândi pe ambele continente americane, avertizează Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS). Infecţia - care provoacă simptome precum o febră moderată, conjunctivită şi dureri de cap - a fost depistată deja în 21 de ţări din Caraibe, America de Nord şi America de Sud, iar unele ţări au îndemnat femeile să nu rămână însărcinate. În prezent nu este disponibil vreun tratament sau vaccin.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.