Atacurile comise săptămâna trecută la o secţie de poliţie şi la o bază militară din Fallujah, soldate cu moartea a cel puţin 25 de personae, au fost, cel mai probabil, opera gherilelor irakiene şi nu a militanţilor străini, relatează ediţia online a cotidianului The Independent. Generalul Mark Kimmitt, adjunctul comandantului pentru operaţiuni americane în Irak, a declarat că rebelii irakieni au fost responsabili pentru lansarea atacului, dar a adăugat că aceasta nu este concluzia definitivă. Mai mulţi irakieni sunt interogaţi în legătură cu acest atac. Concluzia militarilor îl pune într-o postură stânjenitoare pe administratorul civil american din Irak, Paul Bremer, care a declarat că militanţii străini au comis atentatele. Poliţia irakiană din Fallujah a afirmat, iniţial, că a descoperit paşapoarte şi acte de identitate aparţinând celor patru terorişti sinucigaşi, care atestau că trei dintre ei erau cetăţeni străini. Forţele americane sunt de părere că acte de identitate false au fost amplasate la locul atacurilor, cu scopul de a dezinforma. Atacurile pun la îndoială planurile americane de transfer al puterii către irakieni, prevăzute pentru 30 iunie.