Unul dintre cele mai iubite evenimente mondene de la sfârşitul acestui an, ce va fi organizat sub egida Primăriei Oradea, se doreşte a fi decernarea "Premiilor de excelenţă ale oraşului". Cu acest prilej vor fi desemnate personalităţile marcante ale comunităţii orădene care, pe parcursul anului, s-au remarcat prin acţiuni deosebite. Au fost stabilite 12 categorii, la fiecare dintre ele urmând a fi desemnaţi trei candidaţi. Domeniile stabilite sunt: literatură, arte vizuale, acte de caritate şi devotament în slujba societăţii, omul de afaceri al anului, mass-media, ecologie, poliţie, tineri de perspectivă, sport, ambasadorul anului, caritate şi omul anului 2002. Finaliştii concursului vor fi desemnaţi de un juriu format din cinci sau şapte persoane, cărora nu li se va permite să ia parte la nominalizări. Gala de decernare a acestor premii va avea loc în data de 17 decembrie, în Sala Mare a Primăriei, câştigătorii fiind recompensaţi cu o statuetă reprezentativă a oraşului şi cu o sumă de bani.