Ieri, 24 mai, în Sala mare a Primăriei municipiului Oradea, s-a desfăşurat evenimentul "136 de ani de liberalism: Personalităţi ale lumii liberale, 24 mai 1875 - 24 mai 2011". Oaspete a fost Dinu Zamfirescu, senior al PNL, fost preşedinte al Institutului Român de Istorie Recentă. "Sunt membru PNL din luna decembrie a anului 1945", a menţionat Dinu Zamfirescu. Acesta a precizat că PNL este cel mai vechi partid politic din România care rezistă pe eşichierul politic românesc. "Acest partid nu a fost niciodată desfiinţat oficial, ci doar PNŢ şi PSD indepensent. Conducerea PNL a decis însă sistarea acrtivităţii partidului în luna noiembrie a anului 1847", a declarat Dinu Zamfirescu. Potrivit acestuia, PNL şi-a continuat, parţial, activitatea până în 1950, însă mulţi dintre fruntaşii partidului au fost arestaţi, murind în închisori. În ceea ce-l priveşte pe Dinu Zamfirescu, acesta a precizat că a fost încarcerat doi ani şi jumătate în mai multe etape. Mai exact, a fost arestat de cinci ori, prima dată în 8 noiembrie 1945, când era elev. "În 1975 am plecat din ţară. Am fost în exil până în 1995. (...) Eu nu am fugit, am fost cumpărat printr-o filieră care exista în Occident, prin nişte rude şi prieteni. Plata s-a făcut în 1974. Am costat 6.000 de dolari", a mai menţionat seniorul liberal.