Sala de ședințe a Consiliului Local al orașului Ștei a fost luni, 19 octombrie, gazda momentului festiv cu ocazia constituirii noului Consiliu Local al orașului Ștei și depunerea jurământului de credință a primarului Iulian Balaj, care a obținut o victorie categorică la alegerile din 27 septembrie, realizând un procent de 69,14%.

Şedinţa de constituire a Consiliului Local Ştei, în care s-au respectat toate restricțiile impuse de prevenirea răspândirii infecției cu noul coronavirus,

a debutat cu Imnul Național, după care a luat cuvântul subprefectul județului Bihor, Horia Laurențiu Carțiș, care a dat citire Ordinului prefectului județului Bihor nr. 523/2020, prin care se convoacă în ședință privind ceremonia de constituire a Consiliului Local Ștei, în data de 19 octombrie 2020, la ora 15.00, în sala de ședințe a Consiliului Local al orașului Ștei, consilierii aleși la alegerile locale din 27 septembrie 2020. În perioada 2020-2024 Consiliul Local Ștei va avea în componență 11 consilieri din Partidul Național Liberal, 3 din Partidul Social Democrat și unul de la ProRomânia, astfel, liberalii având majoritatea pe perioada următorilor patru ani, conducând, alături de primarul Iulian Balaj, încă un mandat, destinele orașului de la poalele Munților Apuseni. La ședința de constituire au depus jurământul și și-au preluat mandatele 11 consilieri locali – Cioară Marius Dorel, Andru Cristian Adrian, Gruie Ioan Adrian, Afrusinei Ban Adela Maria, Staniște Ovidiu, Cuc Adrian Manuel, Harn Mihai, Jude Alexandru Jan, Micle George Raul, toți din PNL, Mone Viorica Cornelia, Dorel Pirtea, ambii din PSD - din cei 15, deoarece dacă Sorin Magda, ProRomânia, nu a putut participa din cauza unui deces în familie, ceilalți trei – Vulciu Ioan, Mihuța Cristian Mihai, ambii din PNL, și Cuc Simina Elisabeta, din PSD,   nu au fost încă validați, ca urmare a renunțării la mandate a lui Iulian Balaj și Nicoleta Boloca, ambii din PNL, și Florian Fiț, din PSD. Un moment deosebit de emoționant, dar și așteptat, a fost depunerea jurământului de către primarul reales, liberalul Iulian Gheorghe Balaj, care va conduce destinele orașului Ștei pentru al treilea mandat consecutiv, fapt ce atestă încrederea șteienilor în acesta care, prin rezultatatele obținute în primele două mandate, nu și-a dezamăgit electoratul, ci dimpotrivă prin munca colectivă depusă a reușit ca în viitorul mandat să fie sprijinit de cei 11 consilieri liberali, având, din nou, majoritatea în Consiliul Local Ștei. La finalul ședinței, după învestire, primarul Iulian Gheorghe Balaj a transmis următorul mesaj: „Vreau să mulțumesc tuturor celor care mi-au acordat încrederea și, prin votul lor, au contribuit la învestirea mea în funcție pentru un nou mandat. Împreună cu noul Consiliu Local al orașului Ștei vom continua politicile sociale, menținând taxele și impozitele locale la cele mai mici niveluri. Vom face noi investiții în educație și sănătate, continuând, totodată, proiectele începute în aceste domenii. Problemele de urbanism vor fi în centrul atenției noastre prin noi proiecte de mobilitate și regenerare urbană, care, alături de introducerea gazului, vor da o altă față orașului nostru. Vom finaliza cât mai repede parcul industrial și vom crea noi locuri de muncă, încurajând, totodată, tinerii antreprenori care vor să dezvolte afaceri. Sportul, cultura și turismul vor fi printre prioritățile noastre. Ne dorim să facem din Ștei un pol turistic zonal odată cu obținerea statutului de stațiune turistică și finalizarea proiectelor pe bani europeni, pentru zonele de agrement care sunt în implementare. Prin aderarea la Ruta culturală ATRIUM, unde orașul nostru este membru cu drepturi depline, vom pune Șteiul pe harta Europei. Dumnezeu să ne ajute!”. Făcând echipă în primele două mandate cu Marius Cioară în funcția de viceprimar, cu siguranță, în curând acesta va fi învestit din nou ca viceprimar, astfel că multele proiecte care sunt în plină desfășurare în Ștei își vor găsi finalitatea conform planurilor concepute de Iulian Balaj și Marius Cioară pe parcursul primelor două mandate.