Fostul ministru al Administraţiei şi Internelor, Ioan Rus, s-a aflat, ieri, pentru câteva ore, la Oradea, pentru a participa la şedinţa Delegaţiei Permanente a PSD Bihor, în calitate de responsabil cu această zonă din partea Biroului de Coordonare al partidului de guvernământ. Cu această ocazie, s-a hotărât organizarea, în data de 12 august a.c., a unei Conferinţe Extraordinare a filialei judeţene a PSD, în cadrul căreia se va face un raport al alegerilor locale, se vor face propuneri pentru restructurarea PSD Bihor şi se vor alege delegaţii pentru Congresul Extraordinar, care va avea loc la Bucureşti, în aceeaşi lună. Conform declaraţiilor liderului social-democrat, structura conducerii judeţene va fi stabilită în perioada următoare, astfel încât "la Conferinţa Extraordinară aceasta să fie validată". De asemenea, cu această ocazie, se vor face pregătirile pentru alegerile preliminare pentru stabilirea candidaţilor pe listele pentru alegerile parlamentare din noiembrie. "Fiecare filială poate face propuneri privind modul de desfăşurare a alegerilor preliminare. Aşteptăm şi propunerile Delegaţiei Permanente a PSD Bihor. Avantajul alegerilor preliminare este acela că elimină arbitrariul în desemnarea candidaţilor", a declarat Ioan Rus, care a adăugat că se încearcă scăderea gradului de implicare a conducerii centrale în stabilirea candidaţilor pentru Senat şi Camera Deputaţilor, urmând să se reducă de 30%, cât este în prezent, la 10%. "Partidul se află într-o perioadă în care se modernizează. Proiectul meu privind restructurarea partidului va fi discutată la Congresul Extraordinar de luna viitoare. Noi încercăm să modernizăm, să eficientizăm activitatea partidului", a conchis Ioan Rus.