Una dintre problemele discutate în conferinţa de presă săptămânală, organizată de Partidul Ecologist Român filiala Bihor, este modalitatea în care partidele politice, înaintea alegerilor, organizează diferite acţiuni şi în special acţiuni de curăţenie şi amenajare a unor spaţii verzi. Liderii PER Bihor sunt profund deranjaţi de maniera în care partidele politice aflate la putere încearcă să atragă electoratul de partea lor prin tot felul de mijloace. O asemenea atitudine ?electorală? este considerată de liderii acestui partid şi acţiunea de curăţire cu ocazia zilei de 1 mai a zonei Ciuperca din Oradea. ?Nu spunem că este un lucru rău, dimpotrivă. Este însă prea de tot să se facă aceste lucruri doar în ajunul alegerilor. ONG-urile de mediu au făcut ani la rând curăţenie în această zonă fără ca primăria să fie interesată. Ne-am obişnuit însă ca din patru în patru ani toate partidele să devină brusc interesate de parcuri de spaţiile verzi şi de curăţenie?a declarat Răzvan Marchiş, preşedintele PER Bihor. ?Toate lucrurile întreprinse de către primărie în acest sens sunt, în opinia acestuia, făcute de mântuială şi superficial. Printre acestea, se numără şi iniţiativa de igienizare şi salubrizare a malurilor Crişului Repede. Atunci au fost adunate toate flacoanele şi depuse în saci, dar au rămas tot acolo, pe malul Crişului, şi au ajuns înapoi în apă tocmai din cauza acestei superficialităţi? a mai declarat acesta.