Forumul Ecumenic al Femeilor Creştine din România a marcat miercuri, 15 mai, Ziua Internaţională a Familiei, printr-un eveniment in Cetatea Oradea.

Seara de rugăciune, intitulată „Binecuvântează, Doamne, familiile noastre”, a reunit atât reprezentanţi ai cultelor din municipiu, cât şi credincioşi, care au venit cu sufletele deschise şi au spus câte o rugăciune, pentru soţi, copii şi semenii lor. Astfel, au participat Vincze Zoltán, preot paroh, Biserica reformată Oradea-Steaua şi Vincze Judit – preot reformat, consilier la Episcopia Reformată de pe lângă Piatra Craiului, Sorin Crăciun – preot al Episcopiei Greco-Catolice Unite cu Roma, Mioriţa Săteanu - cetățean de onoare al municipiului Oradea, membru al Parlamentului Seniorilor din România şi secretară a Comitetului Zilei Mondiale de Rugăciune, Dénes Éva, reprezentanta Parohiei Reformate Olosig, Bara Tünde – reprezentanta Bisericii Romano-Catolice şi secretara  Forumului, Mariana Soica – credincioasă slovacă şi credincioşi din comunitate. Pe lângă rugăciuni, au avut loc discuţii pe teme privind instituţia căsătoriei, iubirea care leagă membrii familiei, numărul alarmant de mare al persoanelor celibatare, fără copii, lipsa educaţiei creştine în rândul populaţiei de vârstă mijlocie, care duce inevitabil la aceeaşi lipsă de credinţă şi în rândul copiilor şi tinerilor de azi, lipsa de tact al anumitor părinţi de a-şi certa copiii în public, aceştia simţindu-se deseori umiliţi, în timp, aceştia resimţind sentimente de frustrare şi inadaptare. Vincze Judit – preşedinta Forumului Ecumenic al Femeilor Creştine din România, a precizat: „Mă bucur că ne-am întâlnit azi, credincioşi ai diverselor culte religioase din Oradea, cu ocazia Zilei Internaţionale a Familiei, şi doresc, cu această ocazie, să invit toate doamnele, mamele în special, din oraşul nostru, la un lanţ de rugăciune ecumenică pentru copiii lor şi copiii comunităţii noastre. Această iniţiativă a izvorât din realitatea contemporană, în care fiecare dintre noi suntem într-o continuă grabă, uitând în cele mai multe rânduri de cei din jurul nostru, de familie şi implicit copiii noştri, lucrul, în fond şi la urma urmei, cel mai important în viaţă. Ne-am adunat azi, aici, nu pentru a critica societatea pentru lipsa de credinţă, ci ne-am adunat pentru a ne ruga pentru ea.”

La rândul său, părintele Sorin Crăciun a subliniat: „Degeaba am vorbi aici despre înălţări sau lucruri măreţe, fără să ne lovim de realitatea dură, de problemele actuale, lipsa credinţei fiind una dintre cele mai stringente, familia creștină rezistând din ce în ce mai greu provocărilor lumii contemporane din cauza problemelor de ordin material și social. Mesajul pe care vreau să vi-l transmit atât dumneavoastră, celor prezenţi, cât în special întregii comunităţi este să ne rugăm, doar prin credinţă şi iubire de Dumnezeu reuşind să ducem mai departe tradiţia familiei.”