Restricţii la publicitatea şi comercializarea produselor din tutun
De la data de 1 ianuarie 2007, este interzisă publicitatea produselor de tutun în stradă, vânzarea ţigărilor la bucată sau a pachetelor care conţin mai puţin de 20 de fire, precum şi a celor care nu au inscripţionate conţinutul de gudron, de nicotină şi monoxid de carbon din gazele măsurate.
Agenţii economici au, de la 1 ianuarie 2007, restricţii mai multe în ceea ce priveşte producţia şi comercializarea produselor de tutun, alături de interdicţiile existente până acum în legătură cu această problemă. Zilele trecute, din dispoziţia Ministerului Sănătăţii Publice, inspectorii Inspecţiei Sanitare de Stat Bihor au efectuat controale în rândurile agenţilor economici bihoreni, ale căror rezultate vor fi date publicităţii în cursul acestei săptămâni. Inspectorii au avut în vedere respectarea legislaţiei în vigoare, referitoare la producţia, distribuţia şi comercializarea produselor de tutun de către agenţii economici. Astfel, potrivit art. 3 alin.1 din Legea 457/2004, este interzisă publicitatea produselor din tutun în presa scrisă şi în alte publicaţii tipărite, cu excepţia anunţurilor prevăzute expres de lege, la posturile de radiodifuziune şi de televiziune publice sau private, în cinematografe, prin panouri publicitare, pe copertine sau structuri de afişaj. Este interzisă, potrivit aceleiaşi legi, şi publicitatea prin serviciile societăţii informaţionale, prin folosirea mărcilor de tutun pe produse sau servicii care nu au legătură cu cele din tutun, prin vânzarea de dulciuri sau de jucării destinate copiilor şi fabricate cu intenţia evidentă de a da produsului sau ambalajului său asemănarea cu un tip de produs din tutun.
Legea nr. 349/2002 (art.3, alin. 5) interzice vânzarea ţigaretelor la bucată, punerea pe piaţă a pachetelor cu mai puţin de 20 de fire. Este interzisă şi producţia şi importul destinate pieţei interne şi punerea pe piaţă a pachetelor de ţigări care nu au inscripţionat conţinutul de gudron, de nicotină şi monoxid de carbon din gazele măsurate.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.