Un medic poate fi un bun manager, dar un economist nu poate fi un medic bun
Problema reformei sistemului sanitar nu este numai a Guvernului, a partidelor politice sau a Ministerului Sănătăţii, ci a tuturor oamenilor. De-a lungul timpului, la conducerea acestui minister s-au perindat şi jurişti şi alţi străini de medicină care au promis o serie de reforme în sistemul sanitar. Rezultatele au fost, însă, aceleaşi.
Ceea ce nu face decât să demonstreze că reforma sistemului sanitar nu este apanajul unor lideri politici, ci este o sarcină profesională pentru un om cu o înaltă calificare în medicină. Măsurile neprofesionale luate au urmări grave pentru starea de sănătate a populaţiei României.
În toate domeniile de activitate se pune accent pe profesionalism, pe pregătire şi nu pe provenienţă politică. Cerinţele reformei sanitare trebuie să cuprindă refacerea spitalelor, dotarea lor cu aparatură performantă, pregătirea personalului medical şi salarizarea corespunzătoare a acestuia. Toate neajunsurile din domeniu au urmări tragice pentru vieţile cetăţenilor României. Am ascultat pledoaria ministrului Sănătăţii în Oradea şi am fost neplăcut surprins de promisiunile fără acoperire pe care le-a făcut. Motiv pentru care, sănătatea ar trebui lăsată în seama medicilor şi nu a unui profesionist din economie. Un medic poate fi oricând un bun manager, dar un economist nu poate fi un medic bun. Spitalele trebuie să fie conduse de medici, aşa cum avioanele sunt conduse de aviatori, trenurile de ceferişti etc. Nu încercaţi, domnule ministru, să reformaţi sănătatea, că veţi avea pe conştiinţă multe vieţi omeneşti!
Comentarii
Nu există nici un comentariu.