Bază sportivă modernă în Ioşia - Spor la tenis!
Începând de ieri, Baza Sportivă Ioşia şi-a reluat activitatea, odată cu finalizarea lucrărilor de extindere şi modernizare care s-au desfăşurat aici, de mai bine de un an. În prezent sunt funcţionale 12 terenuri de tenis, iar din vara anului următor alte două vor fi disponibile iubitorilor sportului alb.
După mai bine de un an, firma Abed Nego a predat, parţial, investiţia de la Baza Sportivă Ioşia. Lucrările sunt finalizate în proporţie de 80%, mai rămânând de executat partea de spaţii verzi. Ieri, viceprimarul Ovidiu Mureşan, însoţit de angajaţii Administraţiei Imobiliare Oradea au prezentat reprezentanţilor mass-media investiţia derulată la Baza Sportivă din Ioşia. În ultimul an, aici au avut loc ample lucrări de extindere şi modernizare a unităţii de agrement. Astfel, pe lângă cele opt terenuri deja existente, s-au mai amenajat patru suprafeţe de joc, cu nocturnă, din care două sunt acoperite cu un balon presostatic care va permite iubitorilor de tenis să joace, inclusiv, în sezonul rece. Valoarea investiţiei se ridică la 1,3 milioane de lei, din care s-au realizat deconturi în proporţie de 60%. Totodată, au fost amenajate vestiare pentru bărbaţi şi femei, dar şi un spaţiu pentru alimentaţie publică. La cele patru terenuri noi s-a turnat stratul de bază de zgură, s-au realizat rigole pentru captarea apelor pluviale, în prezent fiind realizată 50% din împrejmuirea acestora, urmând ca împrejmuirea să fie finalizată până la sfârșitul anului. "Pentru ca iubitorii sportului care vin în acest loc să aibă cele mai bune condiții, investiția a cuprins amenajarea unor vestiare moderne, dar și realizarea unei clădiri administrative, a unei clădiri destinate alimentației publice și a unei cabine pentru portar", a precizat viceprimarul municipiului Ovidiu Mureșan.
Patronul RDS&RCS vrea parteneriat
Tarifele practicate vor fi: luni-vineri între orele 8-15, 55 lei/oră, între orele 15-23, 65 lei/oră, iar sâmbătă și duminică între orele 8-23, 70 lei/oră. Totodată, viceprimarul Ovidiu Mureşan a anunţat că s-a decis încheierea unui parteneriat public - privat cu Teszari Zoltan. Unul dintre proiectele de hotărâri care vor fi discutate în cadrul ședinței de consiliu local de mâine vizează un acord de parteneriat cu acesta și Primăria Oradea, realizat în urma solicitării persoanei menționate. Municipiul Oradea deține în administrare Baza Sportivă din Ioșia, care include un număr de zece terenuri de tenis. Pentru extinderea și modernizarea acestei baze sportive, Teszari și-a manifestat intenția de a încheia un parteneriat cu Municipiul Oradea prin Administrația Imobiliară, în vederea exploatării în comun a unor terenuri de tenis în condițiile agreate de comun acord. Astfel, Teszari intenționează să amenajeze încă două terenuri de tenis față de cele existente, respectiv montarea unui balon care să acopere alte două terenuri conform indicațiilor AIO. Investiția estimată pentru amenajarea celor două terenuri de tenis și montarea balonului se ridică la aproximativ 100 mii de euro. În schimbul investițiilor efectuate, consiliul local va pune la dispoziția lui Teszari un teren acoperit pe o perioadă de zece ani, care va putea fi subînchiriat, în vederea susținerii și promovării sportului, în special copiilor, la tarife care nu pot depăși cota de ½ din tarifele practicate de către AIO. În cazul în care consilierii locali vor aproba realizarea acordului de parteneriat, lucrările de amenajare a terenurilor vor fi efectuate în maxim 1 an de zile de la data semnării acordului, terenurile având o suprafață generală de 37x18 mp fiecare, ele fiind amenajate cu suprafață de ciment. După finalizarea amenajării terenurilor de tenis, municipiul Oradea va avea drept de folosință exclusivă asupra terenurilor nou amenajate, mai puțin asupra celui care va fi transmis în folosință gratuită lui Teszari.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.