Campanie umanitară - Bihorenii solidari cu sinistraţii
În urma apelului lansat sâmbătă de instituţia prefectului Bihor, cetăţenii s-au deplasat la sediile Inspectoratului Judeţean de Urgenţă (ISU) „Crişana" şi Direcţiei Sanitar-Veterinare (DSV) Bihor pentru a dona alimente neperisabile sinistraţilor din sud-estul ţării, aceştia fiind cei mai afectaţi de fenomenele meteorologice din ultima perioadă. „Fac un apel de suflet către firme şi cetăţenii judeţului Bihor de a ne solidariza cu românii sinistraţi din zonele menţionate. Instituţii ale statului s-au mobilizat, la rândul lor, pentru a interveni în situaţiile limită", se menţiona în apelul făcut de prefectul judeţului Bihor, Gavrilă Ghilea. Până ieri după-amiază la sediul ISU s-au adunat câteva sute de kg de alimente. „Orădenii au reuşit să adune până acum o cantitate semnificativă de alimente neperisabile, apă, dulciuri etc. Şi personalul ISU va contribui semnificativ pentru a fi solidari cu cei care au într-adevăr nevoie de ajutor în aceste momente", a spus locotenent Camelia Roşca, purtător de cuvânt al ISU Crişana. La sediul DSV Bihor până ieri la amiază se strânseseră câteva tone de alimente, orădenii adunându-se în număr mai mare acolo. „Această acţiune are loc în organizarea prefecturii judeţului Bihor. S-au strâns aproximativ 10 tone de alimente, apă, sucuri, dulciuri, în marea majoritate alimente neperisabile. Aşteptăm linia verde de la Prefectură pentru a vedea când urmează să fie încărcate alimentele şi transportate celor care au realmente nevoie de ele", ne-a mărturisit Sorin Hodişan, directorul DSV Bihor. „Toţi cei care doresc şi sunt vrednici de acte de caritate pot dona apă minerală sau plată, precum şi alimente neperisabile care vor fi transportate de urgenţă, în primele zile ale săptămânii, spre zonele sinistrate. Sunt bine venite produse cum ar fi zahăr, ulei, făină, griş, orez, dulciuri, conserve de toate felurile, carne şi slănină afumate sau alte produse care nu îşi modifică parametrii de calitate", mai era menţionat în apelul Prefecturii Bihor. Mirona Olteanu, şefa cancelariei Prefecturii Bihor, ne-a spus ieri, că se aşteaptă confirmarea celor de la armată, astfel încât, în cursul zilei de azi, dacă se va considera că s-au strâns suficiente alimente să se poată pleca cu primul transport.



Cred ca ar trebui infiintate mai multe centre de strangere de ajutoare pentru sinistrati,(de exemplu si in piete sau in cartiere),pentru ca sunt multi oameni care ajung cu greu acolo din cauza zapezii si cred ca ar trebui colectate si haine groase de iarna ,paturi si pilote.