Ţigara de la tuciurii e mai dulce decât legumele şi fructele... Se vorbeşte tot mai des la toate nivelele despre lupta împotriva tabagismului, flagel ce seceră din ce în ce mai multe vieţi omeneşti. Panourile publicitare îmbie la o plăcere deosebită a fumatului, dar nu se ţine cont de avertizarea că TUTUNUL DĂUNEAZĂ GRAV SĂNĂTĂŢII. Dimpotrivă, se comercializează ţigări pe străzi şi în pieţe. Zilnic, în Piaţa Rogerius, la intrarea din strada Mihail Sadoveanu, vizavi de grădiniţa de copii, ţigăncile vând igări cu nemiluita. Şi acest lucru se întâmplă numai la câţiva metri de sediul poliţiei şi administraţiei pieţei. Ţigăncile ţin sacoşele deschise pline cu cartuşe de ţigări deşertate în claie pe trotuar. Nu le este frică de nimeni, nici măcar de Dumnezeu. De câţiva ani, se practică acest comerţ. Cumpără ţigări nu numai adulţi, ci şi minori. La câte controale se fac în piaţă zilnic şi sunt văzute ţigăncile cu ţigări de vânzare, în loc de aplicarea legii, se aplică sintagma "facu-mă că nu vă văd". Păcat. Prin comercializarea ţigărilor oriunde, lupta împotiva fumatului este compromisă din start. Trist, dar adevărat. Poate că ţigările cumpărate de la tuciurii în pieţe sunt mai dulci la gust, chiar dacă sunt mai scumpe decât fructele şi legumele care ne dau sănătate. Organele de resort ar trebui să ia măsuri, mai ales când răul prinde rădăcini.