La intersecţia străzilor Coreea, Eforie şi Bumbacului, lângă fostul sediu al CAP Seleuş, pe un teren viran al Primăriei, domneşte mizeria, bălăriile şi aspectul de mahala. O suprafaţă ce se întinde pe mai bine de 0,30 ha, ceea ce înseamnă peste 3000 mp, este folosită drept camping pentru căruţele ţiganilor. Printre bălării sunt vizibile urmele de fundaţie ale unei construcţii, aici, pe vremuri, existând o şcoală românească pentru copiii localnicilor. Şcoala a fost demolată înainte de revoluţia din decembrie 1989. Acum, în locul ei nu este altceva decât o cârciumă înconjurată de bălării necosite. Zilele trecute, căruţele rromilor erau parcate pe acest teren, iar caii păşunau lacomi pe vegetaţia luxuriantă. Deşi situat între firme cu profil comercial, aproape de şosea şi blocuri, terenul seamănă mai mult cu o pârloagă de la ţară, în contrast cu civilizaţia urbană. Poate Primăria municipiului Oradea se gândeşte să construiască pe acest loc ceva atractiv, de folos obştei, să nu lase să troneze mizeria şi o cârciumă cu muzică lăutărească, cum e în prezent. Pe Bulevardul Dacia din Oradea, Pasajul rutier recent renovat e pur şi simplu ignorat Pentru reabilitarea pasajului rutier pietonal de pe Bulevardul Dacia, din Oradea, de lângă Oficiul Poştal numărul 9, s-au cheltuit sume importante din banii publici, în scopul evitării accidentării pietonilor, în special a copiilor, vârstnicilor, persoanelor bolnave. Pentru mulţi locuitori din preajmă, care traversează bulevardul de la staţia de tramvai spre cea a autobuzului 17 sau invers, reabilitarea pasajului este binevenită şi ei se supun regulilor de circulaţie. Din păcate, însă, mai sunt multe persoane, care, chiar dacă nu mai există zebră, trec drumul în fugă prin faţa automobilelor care vin cu viteză dinspre Calea Borşului sau de pe Densuşianu. Sâmbătă, de pildă, în jurul orei 16.00, nişte pietoni tineri, ignorând existenţa pasajului subteran, au scăpat ca prin urechile acului de accidentare, angajaţi fiind într-o trecere printr-un loc nemarcat. Aceeaşi situaţie există şi în zona magazinului "Profi". Aici pericolul accidentelor grave este iminent, câtă vreme aici pasajul este o groapă, de multe ori inundată de gunoaie.