Peste 1.700 de pachete de ţigări confiscate
Ofiţerii din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor - IPJ Bihor au acţionat, marţi, pe raza municipiului Oradea pentru a preveni comercializarea ilegală a ţigărilor nemarcate şi actele ilicite de comerţ.
Astfel, în apropierea Pieţei Decebal din municipiu, a fost depistat orădeanul G.M., de 32 de ani, în autoturismul căruia au fost găsite 1.740 de pachete de ţigări de diferite mărci, nemarcate sau marcate cu timbru străin. Bărbatul a fost sancţionat contravenţional în baza Legii nr. 12/1990, modificată prin Legea nr. 210/2007, cu o amendă în valoare de 1.500 lei, iar întreaga cantitate de ţigări a fost ridicată în vederea confiscării. Tot marţi, agenţii orădeni de siguranţă publică şi patrulare au acţionat pe raza municipiului Oradea pentru a preveni actele ilicite de comerţ, cerşetoria şi vagabondajul şi pentru menţinerea climatului de ordine şi linişte publică în rândul comunităţii. În cadrul acţiunii au fost depistate şi legitimate 55 de persoane şi au fost aplicate 15 sancţiuni contravenţionale conform prevederilor Legii nr.61/1991 şi OUG nr.97/2005.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.