Poluarea, o problemă actuală
Măsurile de diminuare a poluării, cât şi a efectelor acesteia asupra mediului şi populaţiei, în special în zonere urbane, sunt reglementate prin lege, care trebuie respectată de toţi, iar încălcarea acesteia trebuie să fie sancţionată.
Ce ne deranjează pe noi, locuitorii oraşului, zilnic, este poluarea apei şi a aerului, iar efectele le resimt oamenii, animalele, păsările şi plantele. Municipalitatea se implică în întreţinerea curăţeniei, dar în condiţiile poluării accentuate aceasta nu se poate menţine, iar aerul devine nociv pentru oameni. Diferitele suspensii din atmosferă se depun pe sol, care din nou sunt ridicate în atmosferă, de vânt şi maşini. După poluarea produsă de CET în această iarnă am spălat maşinile şi balcoanele, curţile, dar străzile şi trotuarele au rămas negre după topirea zăpezii. Pe lângă efectele de poluare a aerului din oraş, produsă de gazele de eşapament, ne confruntăm şi cu poluarea fonică. Şoferii, nervoşi din cauza aglomeraţiei din trafic, claxonează nejustificat. În fiecare zi, cel puţin 3-4 maşini cu butelii trec prin faţa blocurilor, anunţându-şi sosirea prin lovirea buteliilor una de alta sau prin lovirea caroseriei maşinii, fără a se lua măsuri. Revenind la efectele poluării, acestea se vor mai simţi nu numai de la CET Oradea, ci şi de la ceilalţi poluatori care şi-au închis porţile, Fabrica de alumină, Sinteza şi altele.
În aceste condiţii, îmi pun întrebarea: cum a obţinut autorizaţie de mediu Supermarketul PIC cu produse alimentare în cea mai poluată zonă?
Nicolae PELE
Comentarii
Nu există nici un comentariu.