Proiectul pilot prinde contur - Credit de la AIO pentru reabilitare imobiliară
La un an de la demararea lucrărilor, prima clădire reabilitată în baza unui contract de creditare cu Administraţia Imobiliară Oradea începe să-şi etaleze noua înfăţişare. La Casa Kovats din Piaţa Unirii nr. 5, care a făcut şi victime în toamna anului trecut, a fost dată jos plasa de protecţie şi urmează să fie demontate şi schelele la faţada din spatele statuii lui Emanuil Gojdu, lucrările continuând cu restaurarea faţadei dinspre str. Ep. Mihai Pavel, ce ar trebui finalizate în maximum 2 luni.
Proiectul de reabilitare faţade şi acoperiş a imobilului din Piaţa Unirii nr. 5 s-a dorit a fi un proiect pilot privind refacerea clădirilor monument istoric. Iniţial, Administraţia Imobiliară Oradea a preluat Proiectul de execuţie a Casei Kovats de la Fundaţia de Protejare a Monumentelor Istorice Bihor, proiect întocmit de către Biroul Individual de arhitectură arh. Szabo Anemari. Ulterior, lucrările de reabilitare au fost contractate de catre Asociaţia de Proprietari Unirii 5 cu firma SC Vestind Construct SRL, AIO deţinând o cotă parte de 7,4% din imobil. Valoarea contractului de execuţie se ridică la 620.000 lei. De asemenea, prin Hotărârea Consiliului Local Oradea nr. 64 din 2011 se stabileşte încheierea de către AIO a unor contracte de creditare cu coproprietarii imobilului care nu deţin fondurile necesare reabilitării clădirii, iar ca o măsură de precauţie s-a instituit câte o ipotecă pe apartamente. Conform unei informări oferite de conducerea AIO, până la ora actuală, instituţia a achitat cota parte la reparaţia acoperişului, în valoare de 23.054 de lei, iar prin creditare s-a acordat suma de 172.624 lei. Lucrările s-au desfăşurat nu fără numeroase incidente. În noiembre anul trecut, din vina constructorului, care nu a asigurat zona de şantier, o porţiune din zidăria de cărămidă a cornişei s-a prăbuşit peste un trecător. De asemenea, pe parcursul execuţiei au apărut şi alte lucrări suplimentare. Conform unei adrese primite de la Direcţia Judeţeană pentru Cultură şi Patrimoniu Naţional Bihor, se solicită studierea faţadelor, păstrarea elementelor originale de arhitectură depistate cu restaurarea elementelor în cauza.Totodată, se solicită înlocuirea tâmplăriei PVC cu tâmplărie din lemn stratificat, respectiv înlocuirea sau placarea celorlalte ferestre cu material adecvat. „S-au descoperit câteva profile semirotunde deasupra bolţilor. S-au dezvelit caracteristicile unor ferestre care merg până la nivelul pardoselii inferioare. De asemenea, am descoperit două uşi de intrare", ne-a declarat dirigintele de şantier Jakabffy Ladislau. Acesta a mai precizat că va trebui reconstituită şi poarta de la intrare, fiind păstrate nişte elemente de la care se va porni în această operaţiune. Odată descoperită faţada dinspre statuia lui Gojdu, lucrările vor continua la faţada exterioară dinspre str. Ep. Mihai Pavel.
De asemenea, reabilitarea ar trebui să continue în curtea interioară, însă, din cauza lucrărilor suplimentare spre exterior, banii rămaş par insuficienţi pentru curte.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.