În sala mică a Casei de Cultură a Sindicatelor a început ieri instruirea preşedinţilor şi administratorilor asociaţiilor de proprietari din Oradea cu privire la acordarea ajutoarelor pentru încălzire în această iarnă. La întâlnirea organizată de Direcţia pentru Dialog, Familie şi Solidaritate Socială (DDFSS) Bihor cu asociaţiile de pe străzile care încep cu literele A-M au participat aproximativ 150 de persoane. Celelalte asociaţii sunt aşteptate azi, la instructaj. Preşedinţii şi administratorii prezenţi au fost informaţi că de ajutoarele pentru încălzire beneficiază familiile cu venituri de maximum 2.800.000 lei/membru/lună şi care îşi încălzesc locuinţele cu energie termică furnizată în sistem centralizat sau cu gaze naturale. În cazul energiei termice în sistem centralizat, în funcţie de venituri, familia beneficiază de un ajutor cuprins între 1.855.000 şi 270.000 lei pe lună, dacă plăteşte factura în funcţie de consum, sau de un ajutor între 770.000 şi 115.000 lei/lună dacă plăteşte factura în tranşe egale pe perioada unui an calendaristic. Cei care folosesc gazele naturale pentru încălzirea locuinţelor vor beneficia de ajutoare cuprinse între 1.010.000 şi 125.000 lei în lunile noiembrie şi decembrie ale acestui an şi între 1.200.000 şi 150.000 lei în lunile ianuarie, februarie şi martie ale anului 2005. Persoanele care îşi încălzesc locuinţele cu lemne, cărbuni sau combustibili petrolieri au parte de ajutor pentru încălzire doar dacă sunt beneficiarii Legii 416/2001 cu privire la venitul minim garantat. Acestea vor primi, până la 31 octombrie, 2.150.000 lei pentru întreg sezonul rece 2004-2005. Se preconizează că în Bihor vor fi 30.000 de beneficiari ai ajutoarelor pentru încălzire. Aceştia nu vor primi bani pentru decontarea facturii la încălzire, ci bonuri valorice maro sau albastre, care vor fi distribuite prin DDFSS Bihor. Bonurile maro sunt pentru cei care folosesc energie termică în sistem centralizat, iar cele albastre pentru cei cu încălzire pe bază de gaze naturale. Familiile sau persoanele singure care îndeplinesc condiţiile cerute pentru a beneficia de aceste ajutoare trebuie să trimită cererile, împreună cu declaraţia pe propria răspundere, la DDFSS Bihor, prin poştă cu confirmare de primire, până la data de 15 octombrie, urmând ca, până la 31 octombrie, toţi beneficiarii să primească acasă decizia însoţită de bonurile valorice.