La mai bine de o săptămână de la demararea acţiunii de distribuire a legitimaţiilor gratuite pe mijloacele de transport în comun, peste 15.000 de pensionari orădeni au şi intrat deja în posesia lor. Din păcate, nu toţi cei care se încadrează în această categorie, cum ar fi beneficiarii pensiei de urmaş, pot obţine o astfel de facilitate. "Am hotărât să recompensăm doar eforturile acelor vârstnici care, de-a lungul vieţii, au depus un oarecare efort pe piaţa muncii. Astfel că, doar în condiţiile în care pensionarii de urmaşi au împlinit 60 de ani femeile şi 62 bărbaţii vor putea să solicite o astfel de legitimaţie", a declarat Ionel Vila, director executiv al Administraţiei Sociale Comunitrare Oradea (ASCO). Procedura de distribuire a celor 55.000 de legitimaţii tipărite, în cele 20 de centre, va continua până la sfârşitul lunii martie, după care ea se va organiza în cadrul ASCO. În ceea ce priveşte procedura de acordare a tichetelor valorice de hrană, în valoare de 1 milion de lei/an, pentru pensionarii care aveau în luna decembrie 2003 o pensie de 1.500.000 de lei, este mai anevoioasă. Cei îndreptăţiţi la aceste tichete însă vor trebui să mai aştepte, în cel mai fericit caz, până în luna aprilie pentru a-şi putea valorifica acest drept.