A început barajul pentru Liga a III-a - Două echipe au promovat deja!
Meciuri cu de toate în prima etapă din mini-grupele barajului de promovare în Liga a III-a. Partide echilibrate, cu suspans, dar și dezechilibrate, cu goluri foarte multe, și două echipe deja promovate, dintre care una chiar fără să joace!
Cea mai norocoasă s-a dovedit a fi reprezentanta Oltului, Petrolul Potcoava, care a beneficiat de gafa celor de la Minerul Costeşti, care a făcut teste de anticorpi în loc de RT-PCR, pierzând astfel singurul meci pe care îl avea de jucat la baraj. Asta, pentru că a treia formație din mini-serie, Unirea Ţigăneşti, reprezentanta județului Teleorman, a anunţat că nu se prezintă la meciuri, fiindcă nu are bani să respecte protocolul medical pentru Covid-19.
Cealaltă echipă cu promovarea asigurată este Gloria Albești, care a remizat fără gol cu CSM Râmnicu Sărat, de care a dispus apoi la loviturile de departajare. Interesant este că Gloria încheiase Liga a IV-a Constanța pe locul 3, iar echipele situate înaintea sa nu au avut bani pentru a participa la baraj.
Scorul rundei inaugurale l-a reușit Corona Brașov, echipă cu mulți fotbaliști experimentați în componență, cu multe prezențe în Liga I (Mugurel Buga, Marian Cristescu, Marian Constantinescu sau Rareș Forika) pe seama CS Gheorgheni. Ca și promovată, după doi ani de încercări eșuate, este și CSA Steaua București, după ce a surclasat Argeșul Mihăilești.
Regiunea 1 – Grupa A – Stadion Municipal (Vaslui)
CS Unirea Mircești (IS) – ACS Bradu Borca (NT) – 1-8 (1-7)
CSO Siretul Dolhasca (SV) – CS Unirea Mircești (IS) – 5 august
ACS Bradu Borca (NT) – CSO Siretul Dolhasca (SV) – 9 august
Regiunea 1 – Grupa B – Stadion CFR (Pașcani)
CS Sporting Juniorul Vaslui (VS) – CS Dante Botoșani (BT) – 1-2 (1-0)
AFCS Viitorul Curița (BC) – CS Sporting Juniorul Vaslui (VS) – 5 august
CS Dante Botoșani (BT) – AFCS Viitorul Curița (BC) – 9 august
Regiunea 2 – Grupa A – Stadion Municipal (Zalău)
CSM Satu Mare (SM) – ACS FC Someșul Dej (CJ) – 0-0, 3-5 la penalty-uri (rezultatul de la penalty-uri va conta doar la egalitate de puncte la finalul mini-grupei).
ACS CAO 1910 Oradea (BH) – CSM Satu Mare (SM) – 5 august
ACS FC Someșul Dej (CJ)- ACS CAO 1910 Oradea (BH) – 9 august
Regiunea 2 – Grupa B – Stadion Olimpia (Satu Mare)
Progresul Șomcuta Mare (MM) – CS Sportul 2007 Șimleu Silvaniei (SJ) – 9 august
Județul Bistrița-Năsăud nu și-a desemnat reprezentantă.
Regiunea 3 – Grupa A – Stadion Tineretului (Brașov)
ACS Sepsi OSK Sfântul Gheorghe II (CV) – CS Unirea Ungheni 2018 (MS) – 0-2 (0-0)
CS Măgura Cisnădie (SB) – ACS Sepsi OSK Sfântul Gheorghe II (CV) – 5 august
CS Unirea Ungheni 2018 (MS) – CS Măgura Cisnădie (SB) – 9 august
Regiunea 3 – Grupa B – Stadion Central (Ungheni)
CSM Corona Brașov (BV) – CS Gheorgheni (HR) – 16-0 (8-0)
CS Ocna Mureș (AB) – CSM Corona Brașov (BV) – 5 august
CS Gheorgheni (HR) – CS Ocna Mureș (AB) – 9 august
Regiunea 4 – Grupa A – Stadion Michael Klein (Hunedoara)
CS Victoria Zăbrani (AR) – ACS Progresul Ezeriș (CS) – 1-1, 1-2 la penalty-uri (rezultatul de la penalty-uri va conta doar la egalitate de puncte la finalul mini-grupei)
ACS Știința Turceni (GJ) – CS Victoria Zăbrani (AR) – 5 august
ACS Progresul Ezeriș (CS) – ACS Știința Turceni (GJ) – 9 august
Regiunea 4 – Grupa B – Stadion Voința (Lupac)
CS Avântul Periam (TM) – CSM Jiul Petroșani (HD) – 9 august
Județul Mehedinți nu are reprezentantă.
Regiunea 5 – Grupa A – Stadion Municipal (Râmnicu Vâlcea)
ACS Unirea Tricolor Dăbuleni (DJ) – ACS Voința Budeasa (AG) – 0-4 (0-1)
ACS Roberto Ziduri (DB) – ACS Unirea Tricolor Dăbuleni (DJ) – 5 august
ACS Voința Budeasa (AG) – ACS Roberto Ziduri (DB) – 9 august
Regiunea 5 – Grupa B – Stadion Comunal (Valea Ursului)
CSO Petrolul Potcoava (OT) – ACS Minerul Costești (VL) 3-0 (nu s-a disputat)
Județul Teleorman nu are reprezentantă.
Regiunea 6 – Grupa A – Stadion Gloria (Buzău)
ACSM Oltenița (CL) – ACS Viitorul Domnești (IF) – 1-0 (1-0)
CSO Plopeni (PH) – ACSM Oltenița (CL) – 5 august
ACS Viitorul Domnești (IF) – CSO Plopeni (PH) – 9 august
Regiunea 6 – Grupa B – Stadion Vasile Enache (Modelu)
CSA Steaua București (B) – CS Argeșul Mihăilești 2009 (GR) – 8-1 (2-1)
AS FC Bărăganul Ciulnița (IL) – CSA Steaua București (B) – 5 august
CS Argeșul Mihăilești 2009 (GR) – AS FC Bărăganul Ciulnița (IL) – 9 august
Regiunea 7 – Grupa A – Stadion Muncipal (Râmnicu Sărat)
CSL Victoria Gugești (VN) – CS Avântul Valea Mărului (GL) – 1-2 (0-1)
ACS Sportul Chișcani (BR) – CSL Victoria Gugești (VN) – 5 august
CS Avântul Valea Mărului (GL) – ACS Sportul Chișcani (BR) – 9 august
Regiunea 7 Grupa B – Stadion Oțelul (Galați)
CS Gloria Albești (CT) – CSM Râmnicu Sărat (BZ) – 0-0, 4-3 la penalty-uri
Județul Tulcea nu are reprezentantă.
Prima clasată din fiecare mini-grupă va promova, dar și locurile secunde pot aspira la Liga a III-a în eventualitatea în care vor exista locuri vacante.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.