A început Liga a IV-a la fotbal - Start fără mari surprize
După o lungă așteptare a început și campionatul Ligii a IV-a la fotbal cu 17 echipe la start și cu goluri multe în runda inaugurală, mai ales în seria I, în care Vulturii Săcueni au surclasat (8-0) tânăra echipă a Crișului Aleșd chiar pe terenul acesteia.
A plouat cu goluri și la Tileagd, unde Foresta s-a văzut egalată la 3 de CS Diosig, după un start perfect de meci, dar până la urmă a reușit să mai înscrie o dată și să câștige un joc ce se anunța aparent facil. Un debut victorios a avut și Unirea Valea lui Mihai, cu câte un gol pe repriză în duelul cu CS Oșorhei.
În seria a II-a au fost meciuri mai strânse. Excepție a făcut partida de la Cociuba Mare, unde CS Nojorid Livada a administrat un scor de neprezentare echipei gazdă la debutul în eșalonul patru. Studenții orădeni au trecut cu brio un examen ce se anunța difici, la Beiuș, în timp ce Olimpia Salonta a confirmat statutul de favorită în jocul cu vecinii de la Victoria Ciumeghiu, nou veniți în Liga a IV-a. Singura remiză s-a înregistrat la Avram Iancu, într-un meci foarte disputat, în care atât echipa locală, cât și Crișul Sântandrei au avut șansa victoriei.
SERIA NORD
Foresta Tileagd - CS Diosig 4-3 (3-1)
Marcatori: Sorin Ban 3, 68, Florin Marc 14, Sorin Ungur 17 / Claudiu Popa 32, 64, Teodor Cheregi 47
Crișul Aleșd - Vulturii Săcueni 0-8 (0-3)
Marcatori: Christopher Sas 4, 37, 53 Ramses Gado 21, Norbert Lorincz 60, Robert Gergely 48, 86, 90
Unirea Valea lui Mihai - CS Oșorhei 2-0 (1-0)
Marcatori: Janos Lakatos 33, Beniamin Boka 75 penalty
Meciul Slovan Valea Cerului - Viitorul Borș a fost amânat pentru data de 29 septembrie.
CLASAMENT
1. Vulturii Săcueni 1 1 0 0 8-0 3
2. Valea lui Mihai 1 1 0 0 2-0 3
3. Foresta Tileagd 1 1 0 0 4-3 3
4-5. Slovan 0 0 0 0 0-0 0
Borș 0 0 0 0 0-0 0
6. CS Diosig 1 0 0 1 3-4 0
7. CS Oșorhei 1 0 0 1 0-2 0
8. Aleșd 1 0 0 1 0-8 0
Etapa viitoare (18-19 septembrie): Vulturii Săcueni - ACS Slovan Valea Cerului; CS Diosig - Crişul Aleşd; Clubul Sportiv Oşorhei - Foresta Tileagd; CS Viitorul Borş - CS Unirea Valea lui Mihai.
SERIA SUD
CS Bihorul Beiuș - FC Universitatea Oradea 0-2 (0-1)
Marcatori: Adrian Ungur 20, Mario Junc 86
Izvorul Cociuba Mare - CS Nojorid Livada 0-3 (0-2)
Marcatori: Adrian Micaș 7, Marian Pop 41, Mădălin Ambro 83
Victoria Avram Iancu - Crișul Sântandrei 0-0
Voința Ciumeghiu - Olimpia Salonta 1-2 (0-2).
Marcatori: Raul Boldor 87 / Radu Bobiș 4, Mihai Petran 25
CAO 1910 II Oradea a stat.
CLASAMENT
1. CS Nojorid Livada 1 1 0 0 3-0 3
2. U Oradea 1 1 0 0 2-0 3
3. Olimpia Salonta 1 1 0 0 2-1 3
4-5. Sântandrei 1 0 1 0 0-0 1
Avram Iancu 1 0 1 0 0-0 1
6. CAO 2 0 0 0 0-0 0
7. Ciumeghiu 1 0 0 1 1-2 0
8. Beiuș 1 0 0 1 0-0 2
9. Cociuba 1 0 0 1 0-3 0
Etapa viitoare (18-19 septembrie): CS Nojorid Livada - ACS CAO 1910 Oradea 2; Crişul Sântandrei - Izvorul Cociuba Mare; CSM Olimpia Salonta - Victoria Avram Iancu; FC Universitatea Oradea - ACS Voința Ciumeghiu; CS Bihorul Beiuș stă.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.