Clubul Basti Box Salonta a participat, recent, cu 11 sportivi la Turneul internațional de Box Cupa Carpaților, desfășurat în localitatea Przemysl din Polonia. Nouă dintre pugiliştii bihoreni au câştigat confruntările programate, iar doi au ieşit învinşi din ring.

Premiul special pentru cel mai combatant sportiv i-a revenit salontanului Szucs Istvan. Pe lista celor care au încheiat victorioşi duelurile s-au aflat Gogan Ciprian 36 kg, Kertmegy Csaba 63 kg, Ile David 63 kg, Szucs Istvan 70 kg, Nedelcu Vasile 63,5 kg, Moisă Georgiana 60 kg, Bara Bianca 52 kg, Andor Daiana 57 kg, Conțani Lavinia 63 kg, iar Haita Florian 42 kg şi Benea Denis 80 kg au pierdut meciurile disputate.

„Sunt rezultate foarte bune și încurajatoare pentru sportivii noștri, care urmează să participe la campionatele naționale de juniori, cadeți și elită. Dorim să-i mulțumim domnului Marcin Kowalski pentru organizarea bună și condițiile oferite sportivilor noștri", a afirmat antrenorul Sebastian Silaghi, secondat în Polonia de Ioan Florian.