Spadasina legitimată la CSM Oradea a părăsit prematur competiţia individuală din cadrul Campionatului Mondial de scrimă pentru seniori care se desfăşoară în această perioadă, la Budapesta.

Bianca Benea a fost eliminată din proba individuală de spadă încă de pe tabloul de 64 fiind învinsă 15-6 de Amalia Tătăran, coechipiera sa din lotul naţional, sportivă legitimată la Dinamo Bucureşti. Pănă la accederea în această fază a competiţiei, care a adunat la start 114 spadasine, sportiva legitimată la CSM Oradea obţinuse trei victorii şi suferise două înfrângeri în grupa de calificare. Ulterior, pentru a intra pe tabloul de 64, Bianca a câştigat 15-11 duelul cu Maia Guchmazova din Georgia. O sportivă de mare talent dar încă tânără, Bianca Benea nu reuşeşte să performeze, deocamdată, în competiţiile de senioare. La precedenta întrecere de anvergură, Campionatul European de senioare, Bianca s-a clasat doar pe locul 30. Cu toate acestea, sportiva orădeană are posibilitatea să se evidenţieze sâmbătă atunci când va intra în competiţie împreună cu echipa României. Colegele sale din selecţionata tricoloră sunt Ana Maria Popescu (fostă Brânză), Maria Udrea şi Amalia Tătăran, cea în faţa căreia a pierdut în proba individuală.