Sportivi reprezentând cluburile CSŞ LPS Bihorul Oradea şi ACS Școala de Lupte Ștefan Rusu Oradea, care au făcut parte din delegaţia României, au reuşit să urce de cinci ori pe podium în cadrul Campionatului Balcanic pentru juniori U17 şi U15. Întrecerea s-a desfăşurat recent în Macedonia de Nord, la Skopje.

LPS CSŞ Bihorul Oradea a fost reprezentat la Skopje de 6 luptători pregătiţi de către profesorul Nelu Sandu Pop. Cele mai importante rezultate au fost reuşite de Maia Vodoileu (U17) și Vlad Trip (U15), ambii reuşind să devină campioni balcanici. Un alt rezultat de excepţie a fost obţinut de Fuzi Albert (U15), acesta terminând întrecerea pe locul secund, devenind astfel vicecampion balcanic. Sportivii Alexandru Ghib, Florin Beldea și Sergiu Pop au fost învinși prematur și nu au intrat în lupta pentru medalii. Tot în cadrul acestei competiţii au luptat alţi doi orădeni, ambii legitimaţi la Şcoala de Lupte Ştefan Rusu Oradea. Este vorba despre fraţii Pelean, Matei şi Andrei, ambii reuşind să urce pe podium. Matei Pelean a devenit vicecampion balcanic la categoria 60 kg U17, iar Andrei Pelean a câștigat medalia de bronz a categoriei 44 kg.

8 medalii la Festivalul Micului Luptător

Într-o altă ordine de idei menţionăm performanţele reuşite de tinerii sportivi legitimaţi la LPS CSŞ Bihorul – Gladiatorul Oradea care au participat recent la Festivalul Micului Luptător, întrecere ce a avut loc la Buzău şi care s-a adresat sportivilor având categoria de vârstă U10 şi U8. Delegaţia acestui club s-a întors acasă cu 5 medalii cucerite de următorii: Bogdan Pop – locul 1, Dobrai Dominik – locul 1, Luca Piscoi – locul 1, Dominic Birta – locul 2, la categoria U10, respectiv Aris Arun Pop – locul 2 la U8. În urma acestor rezultate, echipa LPS CSŞ Bihorul Oradea s-a clasat pe locul 1 în ierarhia generală pe medalii. Tot în cadrul acestei întreceri sportivii bihoreni legitimaţi la Şcoala de Lupte Ştefan Rusu Oradea (antrenori Vlad Toia, Ionel Pușcașu și Magda Boroş) au obținut trei medalii, la categoria U9, după cum urmează: Andrei Biriș (24 kg) – locul 2, Dominic Ghiuro (27 kg) – locul 3 și Harris Sabău (22 kg) – locul 3.