Insula Creta (Grecia) a fost locul în care s-a desfășurat ediția din acest an a Campionatului European de judo master (veterani). Printre medaliații acestei întreceri a fost și orădeanul Aurel Gavriș, cel care a cucerit argintul categoriei M3, +100 kilograme.

Pentru a-și forța limitele, puternicul orădean a decis să se înscrie la categoria M3, o categorie de vârstă în care au luat startul sportivi mai tineri cu aproximativ 5 ani, în medie. Chiar și așa, Aurel Gavriș și-a respectat blazonul. Astfel, pentru intrarea în finala mare a categoriei +100 kg, Gavriș l-a învins în primele 20 de secunde pe georgianul Akharakhadze Irakli cu un uchi-mata de mare amplitudine. În finală l-a avut drept adversar pe italianul Iannone Francesco, cu 6 ani mai tânăr decât judoka orădean. Cu toate acestea, lupta a fost strânsă, ea fiind decisă în ultima jumătate de minut a meciului. „A contat și condiția fizică a italianului, aflat în primul an de M3, cu șase ani mai tânăr decât mine. Adevărul e că am avut și eu o ezitare să intru în procedeul meu favorit, când am avut o șansă. A câștigat, a meritat, asta este, mergem mai departe. Aș vrea mult ca în toamnă, la Mondialele de la Cracovia, să fac iarăși finala mare. Acum mulțumesc în special antrenorilor Chirilă Alexandru și Pleș Aurel, colegilor care au tras de mine la antrenamente, familiei și tuturor care au avut încredere în mine!”, a declarat Aurel Gavriș, imediat după festivitatea de premiere. Bihoreanul a fost singurul reprezentant al Clubului Master Judo Club Tora Oradea. De menționat că Aurel Gavriș avea în palmares până la startul acestei competiții trei medalii de bronz cucerite la ediții precedente de Campionate Europene și Mondiale de judo veterani.