Secția de Powerlifting a clubului Crişul Oradea are doi reprezentanţi la Campionatul European de Powerlifting – împins din culcat, clasic și echipat, organizat de Federația Maghiară de Powerlifting la Budapesta pe parcursul acestei săptămâni. Din delegaţia formată din opt sportivi fac parte şi bihorenii Ionuţ Florin Lupaș Florin şi Iustinian Popa.

Ediţia din acest an a Campionatului European adună un număr record de participanți, peste 1000! „Ne dorim o participare încununată de succes a sportivilor noștri și evident a întregului lot național. Avem mare încredere în Florin Lupaş și Iustinian Popa, mai ales că Florin în 2021 la această probă a obținut medalia de bronz. Sigur și o clasare pe locurile IV-VI ne va bucura, dar cel mai important este faptul că sportivii noștri participă la acest campionat cu șanse reale!”, a afirmat Pető Dalma Csilla, directorul Clubului Sportiv Crișul Oradea.