Două cluburi bihorene, Basti Box Salonta și Crișul Oradea, au avut reprezentanți în cadrul finalei Campionatului Național de box pentru cadeți, competiție care s-a desfășurat recent la Brăila. Cel mai bun rezultat l-a reușit salontanul Iosif Cătălin Bordaș, cel care a cucerit bronzul categoriei 52 kilograme.

Competiția de la malul Dunării a adunat la start 191 de pugiliști din întreaga țară, sportivi născuți în anii 2007-2008. Cele două cluburi bihorene au avut câte trei reprezentanți în cadrul acestei întreceri. De departe cel mai bun rezultat l-a reușit salontanul Iosif Bordaș (antrenor Ioan Florian), cel care a reușit să urce pe treapta a treia a podiumului categoriei 52 kg. Acesta a fost învins la puncte în semifinale de către Claudiu Mario Gheraliu (Dinamo București), pugilist care avea să devină campion național și care a participat cu lotul național al României la CE de cadeți de anul acesta, de la Sarajevo. De menționat că acest sportiv este cu un an mai mare decât pugilistul salontan. Ceilalți doi reprezentanți ai Basti Box în finala CN de box pentru cadeți de la Brăila, Mihai Florian Haita (44 kg) și Sorin Darius Stegari (48 kg), ambii debutanți, au fost eliminați din primul tur.

Reprezentanții clubului Crișul, aflați la rândul lor în premieră într-o asemenea competiție, au avut ghinionul să dea fiecare peste sportivi de valoare și cu mai multă experiență. Astfel, pugiliștii pregătiți de către antrenorii Mihai Mikloș și Ionel Oșvat au fost învinși după cum urmează: Marian Darius Curuț (40 kg) a pierdut în fața câștigătorului Cupei României, Denis Mihocaș (60 kg) a fost învins de finalistul Cupei României și Ionuț Cătălin Marc (70 kg) s-a înclinat în fața campionului național en-titre, component al lotului național.