Platoul din stațiunea Băile Felix a găzduit, la finele săptămânii trecute, Campionatul Național de cros, competiție în care orădeanul Laviniu Chiș s-a clasat pe locul I în proba de tineret.

Sportivul legitimat la CSM CSU Oradea unde este antrenat de către profesorul Robert Olah a devenit campion național de tineret după ce a parcurs distanța de 8.000 de metri cu timpul de 25 minute și 06,85 secunde. Adrian Garcea de la Pandurii Târgu Jiu s-a clasat pe locul al doilea, el trecând linia de sosire cu o întârziere de peste 26 de secunde. Ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de către Mihai Cochior de la Politehnica Iași, acesta parcurgând distanța cu timpul de 25 minute și 39,71 secunde. Dsfășurat sub egida Federației Române de Atletism, Campionatul Național de cros, concurs care a adunat la start 126 de competitori, a fost organizat de către Asociația Județeană de Atletism Bihor în parteneriat cu Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Bihor.