Performanță remarcabilă pentru tânăra echipă de handbal a LPS Bihorul care a reușit să se califice la turneul final al Campionatului Național de juniori III, mai exact printre cele mai bune 8 echipe din țară la această categorie de vârstă.

LPS Bihorul Oradea a ocupat locul al doilea în clasamentul final al Seriei 3 Valoare, fiind devansată doar de către formația puternicului centru handbalistic al Academiei Minaur Baia Mare. Echipa pregătită de către profesorul Dan Pițigoi a contabilizat 7 victorii și trei înfrângeri în cadrul acestei competiții. La ultimul turneu, desfășurat în perioada 14-16 mai, în localitatea Giroc din județul Timiș, orădenii au obținut 2 sucese (41-29 cu Școala Generală 7 Timișoara și 32-27 cu CSC Moșnița Nouă) și un eșec, 31-33, în fața gazdelor de la CS Giroc Chișoda. În urma acestor rezultate, „lepesiștii” au obținut biletele pentru turneul final la care vor mai participa următoarele 7 echipe: Academia Minaur Baia Mare, CSM Ploiești, CSM București, CSU Suceava, LPS Târgu Mureș, ACS Transilvania Brașov și HC Dobrogea Sud Constanța.

Lotul echipei de juniori III a LPS Bihorul Oradea: Bondar Tudor, Calman Alin, Șorca Radu, Cadar Patrick, Coita Sebastian, Purge Sebastian, Bogdan Alexandru, Tăut Armin, Șîrca Damian, Luncan Casian, Durgheu Vlad, Băruța Răzvan, Pop Cătălin, Blaga Luca, Chișvasi Albert și Mașcaș Alexandru. Antrenor: prof. Dan Pițigoi.