Sportivii CSU Oradea au performat din nou într-o competiţie de tir sportiv. Nu mai puţin de 7 clasări pe podium au reuşit bihorenii în cadrul concursului care s-a desfăşurat în perioada 16-19 septembrie, în Capitală.

Cel mai bun rezultat a fost obţinut în cadrul probei masculine pe echipe la pistol viteză unde CSU Oradea, în formula Sebastian Blajec, Bucsias Levente și Patrick Puie, a cucerit titlul naţional la seniori după ce a acumulat 1.589 puncte. Orădenii s-au întors acasă şi cu două medalii de argint. Vicecampioni naţionali au devenit Bucsias Levente, în proba de pistol viteză cu 18 puncte acumulate precum şi echipa feminină, formată din Alexia Lezeu, Andreea Pop și Vivianne Mangra, care a ocupat locul 2 la 60 de focuri culcat. Aceeaşi echipă de fete s-a clasat pe locul al treilea la probele 3 poziții x 40 de focuri (3.364 p), 40 de focuri genunchi (1.124 p) și 40 de focuri picior (1.092 p). Alexia Lezeu, junioară, s-a clasat pe locul 3 în proba de pușcă 40 de focuri picior cu 377 puncte, iar Andreea Pop a fost tot a treia, dar în proba de 40 de focuri genunchi (379 p). Sebastian Blajec a cucerit medalia de bronz la pistol standard (533 p).