Bihoreanca Irina Bara a părăsit turneul de la Wimbledon atât la simplu, cât şi la dublu. În turul secund, tenismena din Ştei a fost învinsă de spaniola Paula Badosa (24 ani), a patra favorită, cu 6-3, 6-2, joi, în runda a doua a turneului de Mare Şlem.

La prima sa prezenţă pe tabloul principal, Irina Bara (27 ani, 122 WTA) a jucat curajos în faţa unei adversare valoroase, pierzând după o oră şi 12 minute la un scor mai sever decât realitatea din teren.

Badosa a încheiat cu 6 aşi şi 4 duble greşeli, 22 de mingi direct câştigătoare şi 20 de erori neforţate. Bara a avut 14 mingi câştigătoarea şi 23 de erori neprovocate.  Paula Badosa (24 ani, 4 WTA) s-a impus şi în primele două meciuri directe cu Bara, în 2018 la Valencia şi în 2019 la Burnie (Australia), de fiecare dată în trei seturi. Bara va primi pentru participare un cec de 91.778 euro.

La dublu Irina Bara (60 WTA la dublu)  şi Ekaterine Gorgodze (Georgia, 55)  au cedat în turul inaugural în faţa perechii  Danielle Collins (328) / Desirae Krawczyk (13) (ambele SUA), scor 2-6, 3-6.

Tot ieri a fost eliminată şi Ana Bogdan (29 ani, 111 WTA) de către cehoaica Petra Kvitova (32 ani, 26 WTA), cu 6-1, 7-6 (5), după aproape două ore de joc (1 h 44 min).

După s-a impus fără drept de apel în primul set cu 6-1, Kvitova, dublă campioană la Wimbledon (2011, 2014), a condus cu 5-1 în setul secund, însă nu a reuşit să încheie meciul, Ana Bogdan reuşind o revenire remarcabilă şi egalarea, 5-5, după ce a salvat o minge de meci la 4-5. Românca a reuşit o serie de cinci ghemuri consecutive şi a irosit două mingi de set, la 6-5. În tiebreak, Ana Bogdan a revenit de la 1-3 şi 3-5, dar a pierdut ultimele două puncte (5-7), setul şi meciul.