Duelul celor mai tinere echipe din seria 10 a Ligii a III-a a avut o desfăşurare spectaculoasă, favorabilă până la urmă roş-albaştrilor, care au dat lovitura de graţie adversarului în ultimul minut! FC Bihor s-a impus cu 3-2 (1-1) pe terenul lui CFR II Cluj, egalând la puncte liderul CSM Satu Mare!

După o jumătate de oră, gazdele s-au aflat în avantaj în urma reuşitei portughezului

Jose „Ze” Gomes (23 de ani), care şi-a făcut junioratul la Benfica Lisabona (1-0). Replica orădenilor a venit în minutul următor, când Claudiu Petruș a marcat din pasa lui A. Hosu (1-1). Chiar şi fără principalii oameni de gol, S. Jurj - suspendat  şi M. Hosu - accidentat, FC Bihor a reuşit să conteze în atac şi, în minutul 75, Andrei Gheorghiță a finalizat din 8 metri mingea trimisă de I. Ban (1-2). Finalul a fost dramatic. În minutul 90, Davide Popșa l-a surprins pe Nergheș cu un șut plasat de la 14 metri la colțul lung (2-2), gol care nu a descurajat echipa antrenată de Florin Farcaş. Dimpotrivă, au reluat ofensiva şi o suită de trei cornere a fost încununată cu un gol cu capul din 7 metri reuşit de Alex Popa (18 ani) care a punctat cu capul din 7 metri (2-3) în al treilea minut al prelungirilor, la ultima fază!

Succes cu emoţii, dar meritat al orădenilor care, pe lângă cele trei goluri, au irosit cel puţin atâtea ocazii clare prin Gheorghiţă, A. Hosu şi C. Roşu. FC Bihor aşteaptă cu încredere meciul de sâmbătă, de la ora 15:00, pe teren propriu, cu Gloria Bistrița, o pretendenă la promovarea în liga secundă.

CFR II: R. Gal - A. Niakate, T. Lucaci (68 R. Haiduc), V. Fărcășan, Fl. Todoran (79 A. Zbora), A. Fica, B. Sucitu, Al. Bucică (46 D. Milchiș), D. Stănilă (68 D. Popșa), J. Gomes (46 Gh. Tomșa), V. Kun. Antrenor: Mugurel Dan

FC Bihor: Ed. Nergheș - R. Gunie, D. Stan, L. Ioviță, D. Lupșe (90+1 Fl. Drăgan), G. Cherman (90+1 R. Ardelean), Cl. Petruș, I. Ban, A. Gheorghiță (79 Al. Popa), Ad. Popa (64 C. Roșu), A. Hosu (64 A. Chindlea). Antrenori: Florin Farcaș, Dorin Mihuț și Vlad Ghețe.

Arbitri: Claudiu Ștef (Târgu Mureș) - Claudiu Șchiopeț, Mircea Guran (ambii din Brașov). Observatori FRF: Ioan Orosfoian (Târgu Mureș), Sergiu Neichi (Satu Mare)

Celelalte rezultate ale etapei a 5-a:

Minerul Ocna Dej - Lotus Băile Felix 0-1 (0-0)

Marcator: Alexandru Sorian 69

Gloria Bistrița - CSM Satu Mare 1-0 (1-0)

Marcator: Carl Davordzie 2

Victoria Carei - CSM Sighetu Marmației 2-1 (0-1)

Marcator: Nelson 55, Luca Tincău 82 - 11 m / Gheorghe Gondiu 17

Sportul Șimleu Silvaniei - SCM Zalău 0-2 (0-1)

Marcatori: Sergiu Pop 30, Raul Stanciu 52

Clasament Seria 10

1. CSM Satu Mare       5          4          0          1          10-3     12

2. FC Bihor      5          4          0          1          11-8     12

3. Lotus Felix   5          4          0          1          9-6       12

4. Gloria Bistriţa5         3          0          2          8-3       9

------------------------------------------------------------------------------------------------

5. SCM Zalău 5          3          0          2          8-4       9

6. Minerul Ocna Dej     5          2          0          3          7-7       6

7. CFR 2 Cluj 5           1          2          2          4-6       5

8. CSM Sighet5           1          1          3          5-10     4

9. CSM Victoria Carei             5          1          0          4          4-9       3

10. Şimleu Silvaniei       5          0          1          4          0-10     -1

*Sportul Şimleu este penalizată cu două puncte pentru datorii către fostul jucător Claudiu Petruş.

Etapa viitoare: Lotus Felix - Sportul Şimleu (vineri, 30 septembrie, ora 17.00); Victoria Carei - Minerul Ocna Dej; SCM Zalău - CFR Cluj 2; FC Bihor - Gloria Bistriţa; CSM Sighet - CSM Satu Mare (sâmbătă, 1 octombrie, ora 15.00).