CM de handbal masculin - Încep duelurile din grupele principale
Turneul final din Egipt a ajuns în faza grupelor principale, până ieri fiind conturate două din cele patru. Ultima etapă a prilejuit meciuri interesante, unele câştigate cu emoţii de favorite.
Egiptul a fost aproape de o surpriză, cedând la limită în faţa Suediei, pe care au condus-o la pauză cu 12-9. Şi Franța a avut un meci foarte greu cu Elveția, care a ajuns în ultima clipă la Mondiale, în locul SUA. Elvețienii au condus pe final, dar Franţa a întors rezultatul, câştigând şi ea la un gol! Franţa şi Portugalia intră cu maximum de puncte (4) în grupa principală III, la fel ca şi Suedia în cea de-a patra, secondată de surprinzătoarea echipă a Federaţiei Ruse, cu 3 puncte.
Grupa E
Franța-Norvegia 28-24, Elveția-Austria 28-25
Austria-Franța 28-35, Elveția-Norvegia 25-31
Norvegia - Austria 38-29, Franţa - Elveţia 25-24
Clasament:
1. Franţa 6 puncte; 2. Norvegia 4; 3. Elveţia 2; 4. Austria 0.
Grupa F
Portugalia-Islanda 25-23, Algeria-Maroc 24-23
Maroc-Portugalia 20-33, Algeria-Islanda 24-39
Islanda - Maroc 31-23; Portugalia - Algeria 26-19
Clasament:
1. Portugalia 6 puncte; 2. Islanda 4; 3. Algeria 2; 4. Maroc 0.
Grupa G
Suedia-Macedonia de Nord 32-20, Egipt-Chile 35-29
Egipt-Maroc 38-19, Chile-Suedia 26-41
Macedonia de Nord - Chile 32-29,Suedia - Egipt 24-23
Clasament: 1. Suedia 6p, 2. Egipt 4p, 3. Macedonia de Nord 2p
4. Chile 0p.
Grupa H
Slovenia - Coreea De Sud 51-29, Belarus - Federaţia Rusă 32-32
Belarus - Coreea de Sud 32-24, Federația Rusă -Slovenia 31-25
Federaţia Rusă - Coreea de Sud 30-26, Slovenia - Belarus 29-25
Clasament:
1. Federaţia Rusă 5 puncte; 2. Slovenia 4 puncte; 3. Belarus 3 puncte; 4. Coreea de Sud 0.
Grupa A
Germania - Uruguay 43-14, Ungaria - Insulele Capului Verde 34-27
Insulele Capului Verde – Germania 0-10 (la masa verde), Ungaria Uruguay 44-18
Uruguay - Capul Verde 10-0 (la masa verde)
Aseară, după închiderea ediţiei: Germania - Ungaria
Clasament: 1. Germania - 4 puncte; 2. Ungaria - 4 puncte; 3.Uruguay - 2 puncte; 4. Capul Verde - 0 puncte.
Grupa B
Polonia -Tunisia 30-28, Spania - Brazilia 29-29
Tunisia – Brazilia 32-32, Polonia – Spania 26-27
Aseară, după închiderea ediţiei: Spania - Tunisia (ora 19.00), Brazilia - Polonia (ora 21.30).
Clasament: 1. Spania – 3p, 2. Polonia – 2p, 3. Brazilia – 2p, 4. Tunisia – 1p.
Grupa C
Qatar - Angola 30-25, Japonia - Croația 29-29
Qatar – Japonia 31-29; Angola – Croația 20-28.
Aseară, după închiderea ediţiei: Japonia - Angola, Croaţia - Qatar (ora 19.00).
Clasament: 1. Qatar - 4 puncte; 2. Croaţia - 3 puncte; 3. Japonia - 1 punct; 4. Angola - 0 puncte.
Grupa D
Danemarca - Bahrain 34-20, Argentina - RD Congo 28-22
Argentina – Bahrain 24-21, DR Congo – Danemarca 19-39.
Aseară, după închiderea ediţiei: Bahrain - DR Congo, Danemarca - Argentina.
Clasament: 1. Danemarca - 4 puncte; 2. Argentina - 4 puncte; 3. Bahrain - 0 puncte; 4. Congo - 0 puncte.
Din fiecare grupă s-au calificat în grupele principale primele trei clasate. Echipele calificate din A și B formează Grupa I, echipele din C și D, Grupa II, echipele din E și F, Grupa III, și formațiile din G, H, Grupa IV. Primele două echipe din cele patru grupe principale obțin biletele pentru „sferturi”.
Grupa III
Clasament:
1. Portugalia 4 puncte
2. Franţa 4
3. Islanda 2
4. Norvegia 2
5. Elveţia 0
6. Algeria 0
ASTĂZI: Elveţia - Islanda (ora 16.30, Digi Sport 2), Franţa - Algeria (ora 19.00), Portugalia - Norvegia (ora 21.30, Digi Sport 4).
Grupa IV
Clasament:
1. Suedia 4 puncte
2. Federaţia Rusă 3
3. Slovenia 2
3. Egipt 2
5. Belarus 1
6. Macedonia de Nord 0
ASTĂZI: Macedonia - Slovenia (ora 16.30, Digi Sport 4), Federaţia Rusă - Egipt (ora 19.00, Digi Sport 4), Suedia - Belarus (ora 21.30).
Comentarii
Nu există nici un comentariu.