Andra Danciu (LPS Bihorul - Crișul Oradea) și Remus Albu (LPS Bihorul - CSU Oradea) sunt cei doi atleți orădeni care au devenit vicecampioni naționali la categoria de vârstă U16 la finele întrecerii care s-a desfășurat recent în Capitală.

În proba de 1.500 metri, Andra Danciu (antrenor Călin Laza) a terminat pe locul al doilea, cu timpul de 4:49 minute, devenind astfel vicecampionă națională la U16. Sportiva a terminat în apropierea podiumului, pe locul al 4-lea, cursa de 800 metri cronometrată fiind cu timpul de 2:24 minute. Remus Albu a fost al doilea în cadrul probei de 100 metri şi a intrat în posesia medaliei de argint după ce a încheiat cursa în 11:56 secunde. Alte patru medalii de bronz au fost cucerite de atleții orădeni în cadrul aceleiași reuniuni atletice. Miklovits Linett (LPS Bihorul - CS Crișul), atletă antrenată de către același Călin Laza, a urcat pe podium, pe locul al III-lea, după ce a încheiat cursa de 3.000 metri cu timpul de 10:49 minute. Linett s-a clasat pe locul al IV-lea în proba de 1.500 metri, cu timpul de 4:53 minute. Medalie de bronz a cucerit Ecaterina Cărbunar (LPS Bihorul - CSU Oradea) în proba de săritură în lungime cu un rezultat de 5,36 metri. De asemenea, aceasta a fost a treia şi la triplusalat, cu o săritură de 11,19 metri. Rareş Albu (LPS Bihorul - CSU Oradea) a cucerit cea de-a patra medalie de bronz pentru delegaţia orădeană, în proba de săritură în lungime, cu rezultatul de 6,06 metri. În apropierea podiumului, pe locul al patrulea, s-au clasat Robert Halasz, de două ori, la triplusalt, cu rezultatul de 12,53 metri, şi la lungime, cu 5,99 metri, precum și atleta Antonia Sîngeorzan, care a fost a patra la triplusalt cu o săritură de 10,62 metri. Pe locul al 5-lea a terminat Raisa Sabău, la săritura în lungime, cu rezultatul de 5,04 metri. Toţi aceşti tineri atleți sunt pregătiţi de către Mariana Preda.