Desfășurate la finele săptămânii trecute, naționalele de cros pentru copii au consemnat cucerirea a două medalii de argint de către reprezentantele LPS Bihorul. Cele două performere sunt Andra Daria Danciu și Miklovits Linette.

Etapa finală din cadrul Campionatului Național de cros s-a desfășurat pe 26 septembrie, la Botoșani, iar în cadrul acestei competiții, LPS Bihorul a fost reprezentat de către mai multe atlete pregătite de profesorul Călin Laza. Dintre acestea, Andra Danciu și Miklovits Linette au avut evoluții apreciate, reușind să cucerească în premieră medaliile de argint la nivel național.  Cea dintâi a devenit vicecampioană națională la copii II în proba de 1.200 metri cu timpul de 3 minute şi 56 de secunde. De remarcat performanța tinerei atlete care a reușit să termine pe locul al doilea un concurs în care au luat startul nu mai puțin de 39 de sportive. Ea a fost devansată de către Bianca Valc, de la CSȘ Blaj, care a încheiat pe primul loc cu timpul de 3:53 minute, în timp ce pe poziţia a 3-a s-a situat Eliza Manolache de la CSM Bacău, care a încheiat cursa cu timpul de 3:59 minute. Aceeași performanță a reușit și Miklovits Linette în proba de 1.500 metri copii I, eleva profesorului Călin Laza terminând cursa cu timpul de 5:11 minute. Ea a fost devansată cu doar 2 secunde de către Bianca Rusu Eremia de la Steaua Bucureşti, care s-a impus cu timpul de 5:09 minute. Podiumul a fost completat de Cristina Stamburici de la CS Teleorman, cu timpul de 5:14 minute. La această probă au participat în total 29 de atlete. „Felicitări fetelor pentru rezultatele obţinute. Se pare că medalia de bronz obţinută de Verdes Diana la Campionatele Naţionale desfășurate în aer liber, de la Cluj-Napoca, a dat elan şi celorlalte fete, acestea dorindu-şi, la rândul lor, medalii la Campionatele Naţionale. Drept dovadă am reuşit să venim de la Botoşani cu două vicecampioane naţionale ale României, Andra Danciu şi Miklovits Linett Julia”, a declarat profesorul Călin Laza.