S-au încheiat Campionatele Naționale de Juniori pentru tir sportiv, categoria arme de foc, organizate la Bucureşti, de unde juniorii de la CSU Oradea, antrenați de Floruța Adriana şi Leț Vasile, s-au întors cu 20 de medalii aferente locurilor 1, 2 și 3.

La categoria puşcă masculin, Şipa Magdiel a câștigat trei probe: 3 poziții × 40 de focuri (1089 de puncte), 40 de focuri genunchi (358 de puncte) şi 40 de focuri picioare (352 de puncte). Tot în cadrul probelor de puşcă, echipa mixtă, formată din Şipa Magdiel şi Mangra Vivianne, a obținut cea de-a doua poziție la proba de culcat 60 de focuri cu un scor total de 595,3 puncte. Echipa feminină de puşcă, în componența Lezeu Alexia, Mangra Vivianne şi Pop Andreea, s-a situat pe locul 2 la toate probele aferente (3 poziții × 40 de focuri - 3353 de puncte, 40 de focuri genunchi - 1115 puncte, 40 de focuri picioare - 1097 de puncte, 60 de focuri culcat- 1780,4 puncte). Lezeu Alexia s-a remarcat și la proba de 3×40 individual, la care s-a clasat pe locul 3, cu un punctaj de 428,4 în finală. În cadrul probelor de pistol, sportivul Bucsias Levente a avut trei clasări pe podium, un loc 2 la proba de pistol sport şi două locuri 1 la probele de standard (523 de puncte) şi pistol viteză (542 de puncte). Împreună cu Lezeu Andreea a format echipa de mixt la proba de pistol standard, pe care au și câștigat-o. Echipa masculină la pistol s-a clasat pe poziția a doua la probele de pistol sport (1443 de puncte) şi pistol standard (1480 de puncte). Puie Patrick şi Pantea Răzvan au terminat pe locurile II, respectiv III proba de pistol viteză. Sportivii orădeni au rămas în Bucureşti pentru a participa şi la Campionatul de Tineret din aceste zile.