După succesul la trei goluri diferență (12-9)obținut în propriul bazin în fața spaniloilor, poloiștii pregătiți de Dorin Costrăș au o oportunitate majoră să facă pasul în semifinalele Euro Cup. Returul din sferturile de finală cu CN Mataro se dispută mâine, cu începere de la ora 13.00, în Spania.

În manșa tur disputată în Bazinul „Ioan Alexandrescu”, orădenii au câștigat cu 12-9 după un sfert trei de excepție (5-1) care de altfel a fost decisiv în economia partidei. De atunci bihorenii au susținut două jocuri de campionat, cu CSM Corona Brașov, ambele câștigate la diferențe confortabile. Cele două partide cu echipa din orașul de sub Tâmpa au constituit practic un bun prilej de pregătire a returului cu spaniolii care, la rândul lor, s-au impus în campionatul intern învingând 10-9, în deplasare, pe Real Canoe. Mataro a acumulat trei victorii și trei înfrângeri în prima ligă spaniolă, bilanț cu care ocupă locul al 6-lea (din 11). În celelate trei jocuri din turul sferturilor Euro Cup s-au înregistrat următoarele rezultate: Ortigia - Vouliagmeni 9-9, Eger – Strasbourg 12-8 și AN Brescia - Miskolc 17-10, ultimă dispută a cărei învingătoare urmează să fie adversara orădenilor din semifinale în eventualitatea în care aceștia vor reuși să se califice în penultimul act al competiției. De menționat că toate cele patru jocuri retur din sferturile de finală ale Euro Cup se desfășoară mâine. În acest context, CSM Oradea a fost nevoită să-și amâne dubla din Superliga Națională cu Dinamo București programată a se desfășura la sfârșitul acestei săptămâni.