Spectatori: cca.100

Marcatori: Laszlo (2), Țap (7), Edveș (58) / Gego (37), Szeleș (90 +3)

Cartonaşe galbene: Gavriluț, Buda, Horvath, Edves, Raț / Boroș, Lakatos, Gego

Cartonaş roşu: Horvat 58

Arbitri: Adrian Pop - la centru, Bogdan Bărar, Sergiu Cearnău - asistenţi. Observator A .J. F.: Herman Alexandru.

Crişul: Tătar - Crăciune, Mândrilă, Gavriluț (73 Pascar), Țap, Buda, Laszlo, Mărghitaș, Horvath, Gordan (73 Batari), Edveș( 83 Măgui).                         Antrenor: Ciprian Fogarași.

Unirea: Szkirkanics - Crișan, Jude, Urbanovschi (20 Pop), Solymosan (82 Kiss), Boros, Sabău, Bacso, Szeleş, Lakatos, Gego.                                       Antrenor Fele Șandor.

La juniori: 6-0.

Un debut cu dreptul pentru Crișul în noul campionat. Victoria obținută în fața unei echipe bune din Liga a IV-a a dat posibilitatea lui Ciprian Fogarași să evalueze potențialul fizico-tactic și psihic al echipei. Deși lotul echipei nu este încă definitivat, jucătorii aflați în teren au dovedit dorință și determinare, au respectat sarcinile de joc, reușind să se impună și pe tabela de marcaj.

Meciul a avut două reprize diametral opuse. În prima am asistat la un iureș al gazdelor, care i-a surprins pe oaspeți și în doar 7 minute conduceau cu 2-0 prin golurile reuşite de Laszlo (2) și Țap(7). Se părea că victoria gazdelor nu poate fi pusă la îndoială, însă lucrurile n-au stat așa. Oaspeții s-au „trezit”, au echilibrat jocul, reușind să înscrie prin Gego(37) printr-un lob peste portarul ieșit din poartă și 2-1. În această repriză am remarcat jocul gazdelor în viteză, cu pase precise, posesie prelungită și verticalizarea atacurilor, elemente esențiale pentru un rezultat pozitiv. În repriza secundă, oaspeții au intrat hotărâți și deciși să forțeze egalarea. Atacurile inițiate la poarta gazdelor au rămas însă fără rezultat pe tabelă datorită impreciziei șuturilor trimise spre poartă. Pe fondul dominării oaspeților, Edveș (58), printr-un șut pe jos expediat din marginea careului îl surprinde pe portar, reușind majorarea scorului, 3-1. Se părea că diferența de scor este mulțumitoare, astfel că gazdele reduc motoarele așteptând fluierul final. Însă în minutul 68, Horvath primește al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu, lăsând echipa în inferioritate. Oaspeții profită, își întețesc atacurile, sperând într-o „minune”, care n-a venit, chiar dacă în prelungiri (90+3), Szeleş a punctat din lovitură de la 11 metri (3-2).