Turul 3 al Cupei României aduce faţă în faţă două echipe bihorene la Sântandrei. Astăzi, de la ora 17.30, echipa locală Crişul înfruntă FC Bihor într-o partidă interesantă în care intrarea spectatorilor este liberă.

Ambele formaţii au disputat câte două partide oficiale până acum, Crişul în Cupa României, 2-1 cu Unirea Tăşnad, şi 5-3, după loviturile de departajare, cu Lotus Băile Felix, iar FC Bihor în campionatul ligii secunde, pe care l-a început slab, 1-1 acasă cu Unirea Slobozia, şi 0-2 în deplasare cu Concordia Chiajna. Un parcurs cât mai lung în Cupă este un obiectiv destul de important pentru cele două grupări, mai ales că ar mai avea de jucat doar încă un meci până în faza grupelor. FC Bihor este, însă, cu gândul mai ales la meciul de campionat de sâmbătă, cu ASA Târgu Mureş, astfel că este de aşteptat să menajeze câţiva titulari şi să mizeze pe jucători care au evoluat mai puţin sau deloc până acum. Crişul Sântandrei nu are nimic de pierdut fiind de aşteptat să evolueze fără complexe în tentativa de a furniza surpriza în faţa unui adversar mult ma bine cotat.

 

Programul turului 3:

 

    Progresul Mogoșoaia – Concordia Chiajna

 

    SCM Zalău – Gloria Bistrița

 

    CS Tunari – CSL Ștefănești

 

    CSM Jiul Petroșani – Minerul Lupeni

 

    Crișul Sântandrei – FC Bihor Oradea

 

    CSO Băicoi – Metalul Buzău

 

    Minaur Baia Mare – CSM Olimpia Satu Mare

 

    CIL Blaj – Sănătatea Cluj

 

    Oltul Curtișoara – CSM Slatina

 

    Dunărea Giurgiu – Steaua București

 

    Timișul Șag – CSM Reșița

 

    ACS USV Iași – Cetatea 1932 Suceava

 

    CSM Tg. Jiu – SCM Râmnicu Vâlcea

 

    CSM Corona Brașov – Olimpic Zărnești

 

    CSM Adjud 1946 – Sporting Liești

 

    Dunărea Călărași – CS Afumați

 

    Flacăra Moreni – Chindia Târgoviște

 

    Agricola Borcea – Unirea Slobozia

 

    Progresul 1944 Spartac – Metaloglobus București

 

    Politehnica Timișoara – CSC Dumbrăvița

 

    SC Popești Leordeni – CS Dinamo București

 

    CSC 1599 Șelimbăr – AFC Hermannstadt

 

    CS Gheorgheni – ASA Târgu Mureș

 

    Viitorul Onești – FC Bacău.

 

Câştigătoarele acestor meciuri se vor califica în faza play-off-ului, care se va disputa pe 19 august. Apoi urmează faza grupelor, care se va desfășura cu trei etape între 2 septembrie și 2 decembrie.