Crişul Sântandrei îşi cunoaşte adversarii din Cupă - Meciuri cu echipe din Cluj şi Satu Mare, în faza regională
Din acest an, faza naţională a Cupei României se va disputa într-un nou format. Competiţia va debuta cu etapa regională, în care vor fi angrenate câştigătoarele fazelor judeţene. Crişul Sântandrei va avea ca adversare laureatele Cupei din Cluj şi Satu Mare.
Pe 9 iulie, Crişul va întâlni Suporter 2.0 Cluj, campioana judeţului vecin, care a ratat, însă, promovarea în Liga a III-a după barajul cu Victoria Carei, scor 1-1 acasă şi 0-3 în deplasare. În 13 iulie, echipa bihoreană, care ]n final[ a dispus de Viitorul Borş cu 2-1, va juca împotriva Recoltei Dorolţ, victorioasă cu 3-1 în finala cu Olimpia Satu Mare 1921.
Învingătoarea acestei minigrupe se va duela cu câştigătoarea din miniseria cu formaţii din Bistriţa-Năsăud (Someşul Feldru), Sălaj (Rapid Jibou) şi Maramureş (CSM Sighetu Maramaţiei).
Regiunea 1
Grupa 1: Bacău, Iași, Neamț
Iași – Neamț (6 iulie), Bacău – Iași (9 iulie), Neamț – Bacău (13 iulie)
Grupa 2: Suceava, Botoșani, Vaslui
Botoșani – Vaslui (6 iulie), Suceava – Botoșani (9 iulie), Vaslui – Suceava (13 iulie)
Regiunea 2
Grupa 1: Sălaj, Bistrița-Năsăud, Maramureș
Bistrița-Năsăud – Maramureș (6 iulie), Sălaj – Bistrița-Năsăud (9 iulie), Maramureș – Sălaj (13 iulie)
Grupa 2: Bihor, Cluj, Satu Mare
Cluj – Satu Mare (6 iulie), Bihor – Cluj (9 iulie), Satu Mare – Bihor (13 iulie)
Regiunea 3
Grupa 1: Sibiu, Mureș, Brașov
Mureș – Brașov (6 iulie), Sibiu – Mureș (9 iulie), Brașov – Sibiu (13 iulie)
Grupa 2: Alba, Harghita, Covasna
Harghita – Covasna (6 iulie), Alba – Harghita (9 iulie), Covasna – Alba (13 iulie)
Regiunea 4
Grupa 1: Hunedoara, Caraș-Severin, Gorj
Caraș-Severin – Gorj (6 iulie), Hunedoara – Caraș-Severin (9 iulie), Gorj – Hunedoara (13 iulie)
Grupa 2: Timiș, Arad, Mehedinți
Arad – Mehedinți (6 iulie), Timiș – Arad (9 iulie), Mehedinți – Timiș (13 iulie)
Regiunea 5
Grupa 1: Vâlcea, Olt, Dâmbovița
Olt – Dâmbovița (6 iulie), Vâlcea – Olt (9 iulie), Dâmbovița – Vâlcea (13 iulie)
Grupa 2: Dolj, Teleorman, Argeș
Teleorman – Argeș (6 iulie), Dolj – Teleorman (9 iulie), Argeș – Dolj (13 iulie)
Regiunea 6
Grupa 1: Prahova, Giurgiu, Ilfov
Giurgiu – Ilfov (6 iulie), Prahova – Giurgiu (9 iulie), Ilfov – Prahova (13 iulie)
Grupa 2: București, Ialomița, Călărași
Ialomița – Călărași (6 iulie), București – Ialomița (9 iulie), Călărași – București (13 iulie)
Regiunea 7
Grupa 1: Vrancea, Brăila, Constanța
Brăila – Constanța (6 iulie), Vrancea – Brăila (9 iulie), Constanța – Vrancea (13 iulie)
Grupa 2: Tulcea, Galați, Buzău
Galați – Buzău (6 iulie), Tulcea – Galați (9 iulie), Buzău – Tulcea (13 iulie)
Câștigătoarele grupelor vor juca finala regiunii, iar echipa câștigătoare va primi trofeul Cupei României pentru regiunea respectivă și se va califica în faza următoare a Cupei României.
Jocurile din cadrul grupelor fazei regionale a Cupei României vor avea loc în zilele de 6, 9 şi 13 iulie cu începere de la ora 18:00, iar cele din cadrul finalelor vor avea loc în data de 16 iulie, cu începere de la ora 17:30, pe terenuri neutre, ce vor fi anunțate ulterior de FRF.
Principalele modificări ale formatului Cupei României:
Competiția debutează cu o fază regională, în care reprezentantele județelor țării vor fi împărțite în 7 zone, rezultând 7 câștigătoare regionale care merg în turul 2.
Șaisprezecimile de finală au fost înlocuite de un play-off, urmat imediat de o fază a grupelor, în care vor intra direct și cele mai bune 8 echipe din Liga 1.
În această rundă, cele 24 de echipe rămase în competiție vor fi împărțite în 4 grupe de câte 6, câte două din urnele valorice 1, 2 și 3.
Vor rezulta, astfel, trei meciuri pentru fiecare echipă, cu câte o adversară din fiecare urnă valorică.
Cupa României se va încheia cu fazele „sferturilor”, semifinalelor și finala, disputate toate într-o singură manșă.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.