CSM Bistriţa - CSM Oradea 23-32 (9-17)
Mai clar decât se preconiza
Dacă ultimele jocuri amicale susţinute de handbaliştii orădeni au fost neconvingătoare, nu acelaşi lucru se poate spune despre prima confruntare oficială din acest an. Chiar şi în condiţiile absenţei mai multor jucători, printre care Brânda, Mateaş, ale căror transferuri nu au fost validate de către federaţie, Ungur, Almasi şi Apostol, accidentaţi, CSM Oradea nu a avut nici un fel de probleme pentru a depăşi, în deplasare, CSM Bistriţa, debutând astfel, cu dreptul, în partea a doua a Diviziei A - Seria Vest. "Sunt mulţumit că am început returul cu un rezultat favorabil. Satisfacţia este cu atât mai mare, cu cât, din diverse motive, n-am putut alinia cea mai bună formulă de echipă. Am fost mai buni în faţa unui adversar ambiţios, care şi-a apărat corect şansele. Sunt convins că victoria obţinută va ridica moralul jucătorilor în perspectiva meciurilor următoare. Acum, gândurile noastre se îndreaptă spre partida de sâmbătă, cu CSM Sebeş, o echipă incomodă, pe care trebuie să o depăşim. Pentru acest lucru avem nevoie şi de aportul publicului, pe care-l aşteptăm, într-un număr cât mai mare, la Sala Sporturilor", menţiona, ieri, antrenorul Sabin Dacău.
Chestionat cu privire la rezultatele obţinute de contracandidatele la promovare, Dacău a spus că victoria sighişorenilor la Sebeş era oarecum previzibilă, singurul semn de întrebare fiind legat de deznodământul jocului de la Sânnicolau Mare, dintre echipa locală şi Universitatea Reşiţa. "Martori oculari m-au informat că aproape jumătate din golurile reşiţenilor au fost marcate ca urmare a unor pase la intercepţie date de gazde, fapt care mă duce cu gândul că ceva nu a fost în regulă", şi-a motivat suspiciunea antrenorul CSM-ului.
Tehnicianul orădean a mizat pe Vlăduţ, Leu - portari, Liberţ, Nagy, Şandru - câte 6 goluri, Vaşadi 5, Simeria 4, Roman, Carţiş - câte 2, Tăutu, Marin. Partida a fost condusă corect de băimărenii Belean şi David.
Altfel, din considerente medicale, conducerea CSM-ului a renunţat la Ţuţu, jucătorului constănţean depistându-i-se afecţiuni la coloana vertebrală.
Rezultate consemnate în celelalte jocuri din prima etapă a returului: CSŞ 2 Baia Mare - Cuarţ Baia Mare 19-28 (10-14); Unirea Sânnicolau Mare - ?U? Reşiţa 28-33 (10-14); CSM Sebeş - HC Sighişoara 24-28 (10-11); CSM Lugoj - Unio Satu Mare 22-13 (11-4). Potaisa Turda a avut etapă liberă.
Clasament
1. "U" Reşiţa 13 13 0 0 401-299 26
2. HC Sighişoara 13 11 0 2 406-288 22
3. Cuarţ B. Mare 13 9 0 4 369-311 18
4. CSM Oradea 13 9 0 4 364-309 18
5. Unirea Sânn. Mare 13 8 0 5 424-356 16
6. CSM Sebeş 13 6 2 5 380-323 14
7. HC Mehedinţi 13 6 1 6 308-294 13
8. CSM Bistriţa 13 4 2 7 310-364 10
9. CSM Lugoj 13 4 1 8 313-367 9
10. CSŞ 2Baia Mare* 13 5 0 8 308-348 8
11. Potaisa Turda 12 3 0 9 297-334 6
12. Unio Satu Mare 13 3 0 10 240-315 6
13. HC Aleşd 13 0 0 13 276-488 0
* echipe penalizată cu două puncte pentru o neprezentare
Etapa viitoare (sâmbătă, 21 februarie): CSM Lugoj - CSŞ 2 Baia Mare (32-42); Unio Satu Mare - Potaisa Turda (15-21); HC Mehedinţi - CSM Bistriţa (21-22); CSM Oradea - CSM Sebeş(18-17); HC Sighişoara - Unirea Sânnicolau Mare (30-35); ?U? Reşiţa - Cuarţ Baia Mare (16-15). HC Aleşd are etapă liberă.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.