CSM CSU Oradea a câștigat meciul restanţă cu CSM Galați, scor 96-78 (27-19, 25-27, 21-20, 23-12) şi a încheiat pe locul 2 sezonul regulat al Ligii Naţionale de baschet masculin. Partida s-a jucat ieri în Sala Transilvania din Sibiu.

Victorie necesară pentru locul 2

Echipele s-au succedat la conducere în prima parte a sfertului inaugural, dar spre finalul acestuia orădenii s-au distanţat la 27-19, după ce Tudor Fometescu a înscris de trei ori de pe semicerc. A urmat un sfert în care gălăţenii s-au apropiat la două puncte (33-31), pentru ca pauza să-i găsească cu un deficit de şase "lungimi" (52-46), după coșul înscris pe sirenă, din propria jumătate, de către James Eads.

În sfertul trei, orădenii au alternat acţiunile reuşite cu cele imprecise, dar s-au înmulţit şi problemele în defensivă, permiţând adversarilor să egaleze la 56! CSM CSU a revenit, conducând din nou cu un avans de nouă puncte (73-64), atenuat uşor după ce Galațiul a mai înscris o dată pe sirenă (73-66).

Sfertul 4 a găsit o echipă orădeană decisă să-şi consolideze avantajul, care pe măsura trecerii timpului a crescut constant, ajungând la 20 de puncte (96-76) după execuţiile precise ale lui Moore, Green, Nicolescu sau Broussard.

Dragan Zekovic a înscris 18 puncte, Aaron Broussard 14 puncte, Tudor Fometescu 13 puncte, 4 pase decisive, iar Garlon Green a încheiat partida cu 11 puncte.

SCM Timişoara, primul adversar din play-off

A fost a 11-a victorie consecutivă în campionat pentru CSM CSU, care a avut un bilanț general de 21-5. În primul tur al playoff-ului, echipa orădeană va întâlni SCM Timișoara, ocupanta locului 7.

Poziţia secundă la finalul sezonului regulat conferă grupării orădene şansa de a disputa mai multe jocuri pe teren propriu în play-off până într-o eventuală finală.