„Satelitul” echipei orădene de baschet masculin a obţinut cel de-al doilea succes stagional, învingând 84-70 (26-15, 28-15, 19-18, 11-22) pe CSŞ Gheorgheni, ultima clasată, într-o partidă contând pentru etapa a 8-a din cadrul Grupei A a Ligii I.

Jocul a fost la discreţia echipei pregătite de către Ivan Gemaljevic, care încă de la pauză şi-a creat un avantaj de 24 de puncte (54-30). Apoi, pe parcursul sfertului al doilea, ecartul a crescut la un maxim de 27 de puncte, 60-33 în minutul 23, şi nimic nu se mai putea întâmpla în acest context. Cu „sacii în căruţă”, tinerii baschetbalişti orădeni nu au mai avut acelaşi nivel de concentrare în ultimele 10 minute, cedând categoric sfertul decisiv (11-22). Alexandru Sandor a totalizat 17 puncte, 5 recuperări, Gurjashan Bal a înscris 17 puncte, iar Marian Schmidt a terminat cu 13 puncte şi 8 pase decisive pentru învingători. De cealaltă parte, Tamas Bodo a totalizat 31 puncte şi 9 recuperări pentru CSŞ Gheorgheni. Acesta a fost cel de-al doilea succes stagional pentru CSM CSU Oradea II, care a mai suferit 5 înfrângeri în actuala ediţie de campionat. Cu acest bilanţ, roş-albaştrii ocupă locul al 6-lea, penultimul din Grupa A a Ligii I. Adversarii bihorenilor din acest meci alcătuiesc singura echipă din campionat care nu are nici o victorie la activ. Următorul meci al echipei satelit se va desfășura duminică, 18 decembrie, în deplasare, cu BC CSU Sibiu II.