Foarte multe nu sunt de spus despre un joc în care echipa orădeană de baschet masculin a făcut efectiv o demonstrație de forță. La capătul celor 40 de minute, CSM CSU a învins pe SCM U Craiova cu scorul de 99-74 (20-13, 32-14, 25-16, 22-31) într-un meci care a contat pentru etapa a 6-a din Liga Națională.

Oltenii au reușit să reziste doar până în minutul 4 atunci când aveau un avantaj de 2 puncte (4-6). Din acel moment și până la final a existat practic o singură formație pe teren. Cu toate că din arsenalul ofensiv le-a lipsit precizia la aruncările de la distanță (una din 10), orădenii au terminat primul sfert cu un avantaj confortabil (20-13). În sfertul al doilea, antrenorul Cristian Achim l-a înlocuit pe Obadiah Trotter cu Pedja Stamenkovic, iar jocul a continuat să funcționeze la fel de bine. Vioara întâi a fost din nou Nemanja Milosevic, cel care a realizat până la pauză un total de 16 puncte și 6 recuperări. În aceste condiții, CSM CSU a intrat la cabine cu un avantaj de 25 de puncte (52-27). Nimic nu s-a schimbat în sfertul al treilea astfel că ecartul dintre cele două formații s-a mărit constant. După 30 de minute, Oradea avea un avans de 34 de puncte (77-43), iar secvența decisivă nu mai putea schimba nimic. Diferența maxima înrgistrată în acest duel s-a consemnat în minutul 34 atunci când bihorenii conduceau cu 41 de puncte (92-51). La acest scor, tehnicianul leiilor roșii și-a permis să ruleze întreg lotul de jucători astfel că oltenii au reușit să reducă din handicap până la final. Rezultatul consemnat după 40 de minute a fost 99-74 astfel că orădenii și-au refăcut moralul după eșecul neașteptat de la Galați. Următorul joc se va disputa peste aproape trei săptămâni (2 decembrie) atunci când roș-albaștrii vor avea de înfruntat, în deplasare, campioana și ocupanta primului loc, U BT Cluj-Napoca.

CSM CSU Oradea: Trotter 5 puncte (1x3 p), Stamenkovic 10 (1), Mandache 10, Valeika 5, Milosevic 22, Gajovic 10 (2), Gavrilă, Țîbîrnă 9 (1), Pasalic 19 (4), Nicolescu 6, Pop, Ionescu 3 (1). Antrenor: Cristian Achim.

SCM U Craiova: Novak, Martinic 19 (1), Orbeanu 2, Siriscevic 11 (1), Samuels 19, Vîrnă, Aleksandrov 12 (2), Berceanu 2, Kikos 4 (1), Paasoja 5. Antrenor: Yoram Hadar.

Alte rezultate din etapa a 6-a: Steaua București – Phoenix Galați 92-66, BC Mureș – BC Timișoara 81-75, CSU Sibiu – Timba Timișoara 98-70, U BT Cluj – Politehnica Iași 89-60. Partida Dinamo București – BCM U Pitești s-a disputat ieri după închiderea ediției.