Seria lungă de victorii a campioanei României a fost întreruptă miercuri seara de campioana Belarusului chiar în Arena „Antonio Alexe”. Tsmoki Minsk a dispus clar 73-89 (17-21, 17-25, 22-18, 17-25) de CSM CSU Oradea în etapa a treia din Grupa J a FIBA Europe Cup.

În faţa unui adversar redutabil, cu individualităţi în lot şi cu un joc organizat, echipa orădeană a mai şi comis numeroase greşeli, mai ales de pasare sau prindere a mingii, astfel că a fost o pradă uşoară pentru echipa din Minsk. Începutul de meci, în care favoriţii lor au condus cu 4-0 şi 11-4, a dat speranţe fanilor orădeni într-un rezultat favorabil, numai că desfăşurarea ulterioară a partidei le-a infirmat aşteptările. Cu o apărare agresivă şi cu o precizie dezarmantă în aruncări, coroborate cu greşelile individuale ale gazdelor, Tsmoki a preluat conducerea şi a încheiat primul sfert cu 21-17.  Mai energică şi mai activă şi la recuperări, echipa din Minsk a continuat să puncteze cu uşurinţă atât din interiorul, cât şi din afara semicercului, astfel că la pauză diferenţa a crescut la 12 puncte (46-34). Ceva semne de revenire a dat CSM în sfertul trei pe fondul jocului bun prestat de Sean Barnette, dar la intrarea în secvenţa decisivă oaspeţii tot aveau un avantaj destul de important (64-56). Degeaba s-au apărat ceva mai bine orădenii în primele minute din ultimul sfert că, pe faza de atac, au găsit greu soluţii de a contracara jocul defensiv al bieloruşilor, care treptat-treptat, cu Loweri, Gavrilovic sau Mirkovic în zi fastă, şi-au regăsit cadenţa, încheind jocul cu o diferenţă neverosimilă (73-89). Eşecul scade considerabil şansele campioanei României de calificare în faza următoare, mai ales că şi U BT Cluj a învins surprinzător în deplasare pe Ironi Ness Ziona, scor 84-81!

CSM CSU Oradea: Richard 8, Broussard 10, Watson 14 (2×3), T. Fometescu, Barnette 18 (2×3), Valeika 4, Baciu, Zekovic 12 (2×3), N. Markovic 7. Nu au jucat: Petrescu, V. Marinău, Vescan. Antrenor: Cristian Achim.

Tsmoki Minsk: Loweri 21 (3×3), Trastsinetski 4, Salash 15 (1×3), V. Liutych 6 (2×3), Beliankou 6, Mirkovic 8 (1×3), Veremeenko 4, Gavrilovic 20 (1×3), Pustahvar 5 (1×3). Nu au jucat: M. Liutych, Stabrouski. Antrenor: Rostislav Vergun.

CLASAMENT

1. Tsmoki Minsk  3       2       1       242-233     5

2. U BT Cluj         3      2       1       241-235     5

-----------------------------------------------------------------------------------

3. Ironi Ness Ziona       3       2       1       245-245     4

4. CSM U Oradea         3       1       2      235-250     4

Etapa viitoare, CSM CSU Oradea va juca tot pe teren propriu, în 22 ianuarie, de la ora 19.00, cu U BT Cluj-Napoca.

Cu SCM Timişoara tot la „Antonio Alexe”

Până atunci, echipa orădeană joacă mâine, de la ora 19.00, tot la Arena „Antonio Alexe”, cu SCM Timişoara, în etapa a 13-a din Liga Naţională de Baschet masculin. Înaintea acestui duel, CSM CSU ocupă locul 2, cu un bilanţ de zece victorii şi două înfrângeri, iar SCM Timişoara se află pe poziţia a 4-a, cu cinci succese şi şapte înfrângeri.

Echipa orădeană este neînvinsă pe teren propriu în această ediţie de campionat, în timp ce formaţia timişoreană are trei victorii şi tot atâtea eşecuri în deplasare.