Surprize de proporţii în ambele meciuri de menţinere-promovare în Liga a IV-a. Echipele cotate cu prima şansă, CS Bihorul Beiuş şi CSM Olimpia Salonta, nu au confirmat pe teren acest statut, pierzând barajele cu Foresta Tileagd şi Unirea Roşia, care au promovat în eşalonul patru!

Avansul (3-0) luat de roşieni în meciul tur s-a dovedit suficient pentru promovare. La Salonta, CSM Olimpia a condus cu 1-0 prin golul lui Flavian Petru (33), dar peste trei minute Şerban Uşvat a restabilit egalitatea din lovitură de la 11 metri (1-1). Salontanii au reînceput să spere într-o răsturnare de situaţie, după ce  Alexandru Hava 60 Călin Şipoş 78 au marcat, însă pe final Unirea Roşia a fost cea care a marcat prin Olimpiu Turc 90+6. Anterior, roşienii rataseră şi o lovitură de la 11 metri. Salontanii, care retrogradaseră şi în ediţia trecută, au încheiat jocul cu doi oameni mai puţin, prin eliminarările lui Radu Bobiş 87, Eusebiu Pop 90+6, iar oaspeţii cu unul, Valentin Burescu primind cartonaşul roşu în minutul 90+6.

Din Liga a V-a au mai promovat primele clasate în cele două serii, CSC II Sânmartin şi Biharea Marmogranit Vaşcău.