După un şir de 21 de înfrângeri, CSM Oradea a făcut sâmbătă primele puncte în prima ligă de handbal masculin. Echipa orădeană a învins la Arena Antonio Alexe cu 30-26 (15-14) penultima clasată, CSMOdorhei.

CSM Oradea a condus în permanenţă, la diferenţă de maxim două goluri în prima repriză, pentru ca după pauză să se desprindă şi la şapte „lungimi” (30-23), cu Borivoje Djukic, care a înscris nu mai puțin de 13 goluri, şi cu portarul Adrian Țenghea, 15 mingi apărate, în zi fastă.

La CSM Oradea au evoluat: Țenghea, Turturică - portari; Djukic 13, Boșca 6, Aungurenci 6 (1 din 7 m), Munteanu 2 (1 din 7 m), Ivancenco 2, Szász 1, R. Gal, Oarga, R. Radu, Starchenko, Breban, Băban, Sfârlea. Antrenor: Cosmin Liberț.

Etapa viitoare, orădenii vor juca sâmbătă, 1 aprilie, în deplasare, cu CSM Focşani.