Puțină lume ar fi crezut că handbaliștii orădeni pot pune atâte probleme unei echipe aflate pe podiumul Ligii Naționale după un sezon în care a pierdut la 10 goluri diferență inclusiv duelul cu penultima clasată. Așadar, la finele unei partide foarte bune, CSM Oradea a fost totuși învinsă, pe final, de puternica Minaur Baia Mare.

Jocul a fost echilibrat în cea mai mare parte a sa cu Minaur evident la conducere dar fără a se crea un ecart imposibil de recuperat. La pauză maramureșenii conduceau cu 4 goluri diferență (9-13) și puțină lume își imagina că ultima perioadă a meciului avea să fie atât de incendiară știut fiind faptul că bihorenii au finaluri de joc mai puțin reușite. De data aceasta nu a fost așa, Oradea reușind să revină și chiar să întoarcă scorul după ce Minaur se distanțase la 5 goluri diferență (10-15) în startul părții secunde. Bihorenii au egalat în patru rânduri și au reușit să preia conducerea (22-21) în minutul 56. Din păcate însă nu au știut să gestioneze minutele de final, iar Minaur, cu un „brânci” primit de la arbitri care i-au acordat prea ușor un 7 metri, s-a desprins în câștigătoare. Marcatorii echipei bihorene au fost Viorel Boşca şi Borivoje Djukic, câte cinci goluri fiecare, Valentin Ivancenco şi Mark Kovacs, câte trei goluri, Emilian Turcu şi Bogdan Munteanu, câte două goluri, iar Robert Gal şi Ciprian Aungurenci, câte un gol fiecare. CSM Oradea va juca tot acasă, în prima etapă a returului, cu CSM Bucureşti, vineri, 2 decembrie, de la ora 17.00, la Arena Antonio Alexe. Acela va fi ultimul joc de pe teren propriu din acest an calendaristic pentru handbaliştii echipei bihorene.