După ce CSM CSU Oradea și-a adjudecat primele două meciuri jucate acasă în finala Ligii Naționale de baschet masculin, sâmbătă seara și U BT Cluj a profitat de avantajul terenului propriu, scor 80-70 (26-28, 17-15, 18-8, 19-19), astfel că scorul general a devenit 2-1 în favoarea orădenilor.

Până la jumătatea meciului, echipa orădeană a lăsat impresia că poate menține seria victorioasă, dar în sfertul trei și-a pierdut concentrarea și precizia aruncările a avut de suferit, permițând adversarului să se distanțeze decisiv la zece puncte. „E foarte dificil să câștigi de trei ori consecutiv împotriva unui oponent precum Clujul. Consider că am fost mult prea agitați. Ne-am hazardat de multe ori în atac. De aici au rezultat foarte multe decizii proaste. În plus, indiferent cum s-au născut situațiile, am avut foarte multe aruncări necontestate de adversar. Am ratat prea multe astfel de aruncări. Așa s-a scris istoria acestui meci. Am anticipat că sfertul 3 va fi foarte important, am atras atenția băieților în pauză asupra acestui aspect. În cele din urmă cred că a fost momentul decisiv al partidei. Probleme noastre au fost în principal pe faza de atac în acele momente”, consideră Cristian Achim, antrenorul principal al echipei orădene. Meciul 4 se desfășoară astăzi, de la ora 19.00 (Digisport 3, Prima Sport 1), tot la Cluj-Napoca. Jocul 5 este programat joi, 25 mai, la Oradea Arena.

U BT Cluj-Napoca: Guzman Abreu 7 (1×3), D. Lăpuște 3 (1×3), Stipanovic 7, Bircevic 8 (2×3), P. Richard (căpitan) 11 (1×3), Kuti, Gordic 9 (1×3), Cățe 4, Jones 11 (2×3), Meindl 20 (2×3). Nu a jucat Roschnafsky. Antrenor: Mihai Silvășan. Asistent: Milorad Perovic

CSM CSU Oradea: K. Richard 8 (1×3), Neal 20 (3×3), Tarolis 11, Bostic 11 (2×3), Baciu 7, Holt 5 (1×3), T. Gheorghe, Nicolescu (căpitan) 3 (1×3), Ogden Jr. 5, N. Markovic. Nu au jucat: Vescan, Năstruț. Antrenor: Cristian Achim. Asistent: Radovan Markovic

Arbitri: Alexandru Olaru, Laurențiu Grigoraș, Șerban Rașoga. Comisar FR Baschet: Bedir Sefer

Descalificați pentru 5 faulturi personale: – / Nicolescu, Ogden Jr.